ATM'lerde bayram sonrası yeni dönem: Küçük banknotlar artık yok ATM'lerde bayram sonrası yeni dönem: Küçük banknotlar artık yok

Adıyaman- Şanlıurfa karayolunun 45'nci kilometresinde bulunan Fırat Nehri kıyısı olan Gümüşkaya köyünde bulunan çok katlı mağaraların tescillenmesi için çalışma başlatıldı. 
Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait kalıntılar Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından incelenmesinin ardından hazırlanacak rapor, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunulacak.
Fırat Nehri kıyısındaki, mağaraların yer aldığı 30 hektarlık alanın tescillenmesi için çalışma başlatılırken, Müze Müdürlüğü ekipleri, Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminin kalıntılarını taşıyan merkeze bağlı Gümüşkaya köyündeki Fırat Nehri kıyısında bulunan çok katlı mağaralarda inceleme yapıldı.
Roma dönemine ait mezarlar ve sunu çukurlarıyla birlikte çok önemli bir yapıya sahip olduğunu aktaran Müze Müdürü Mehmet Alkan,"Fırat Nehri'nin her iki yakasında bulunan çok katlı mağaralar ve tek katlı mağaralar ile burada çok kompleks bir alan bulunuyor. Antik dönem yürüyüş yolları, milattan sonra 2'nci yüzyılda Pottinger haritasında belirtilen ve günümüzün anıtsal köprüsü olan Kızılin Köprüsü ile yaklaşık 10 kilometre mesafede çok katlı mağaralar bulunuyor. Özellikle Roma dönemine ait mezarlar ve sunu çukurlarıyla birlikte burası çok önemli bir yapıya sahiptir. Antik dönemde Fırat'a inen yolların olması burada daha önceki ulaşımın da kayıklarla yapıldığını gösteriyor. Burada doğa ve kültür turizmi bir arada yer alıyor. Yaptığımız incelemeler sonucunda içerisinde çok katlı mağaralar, Roma dönemine ait mezarlar, antik dönem yolları olan bu 30 hektarlık alanı kurula sunarak tescillendirmek istiyoruz."dedi.
Alanın doğa turizmi açısından elverişli olduğu belirten Gümüşkaya Köyü Muhtarı Hasan Ünlü ise yerli ve yabancı turistleri mağaraları görmeye davet etti.
 

Kaynak : PHA

Kaynak: rss