İnsanoğlu, tarihi boyunca inanacağı, sığınacağı bir şeyler aramış bu nedenle kimi zaman Güneşe, kimi zaman toprağa, suya, ateşe, ağaca hatta ineğe tapmıştır. Dolayısıyla dinler oluşmuş, olmalıdır ve toplum için gerçekliktir diye düşünüyorum. Dinler var olduğundan bu yana hep din istismarcıları da olmuş ve olacaktır. Bunun en önemli sebebi korku ve cehalettir. İnsanların bu zafiyetlerini kullanan uyanıklar çalışmadan, üretmeden lüks içinde yaşarlar.

Bu girişi yapmamın sebebi 6 yaşından itibaren tecavüze uğrayan bir çocuğun feryadının bir gazeteci tarafından tüm ülkeye duyurulması sonucu gelişen olaylardır.

Aslında bu çirkin olay ne ilktir ne de son olacaktır. İsterseniz aynı değil ama benzer iğrençliklerden bazı örnekler vereyim. Hatta ilkini Besni’den, Gerger’den yani ilimizden başlayarak sıralayayım.

Adıyaman Besni Eylül 2017: bir tarikat yurdunun müdürü İ.T 10 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğu taciz ediyor. Çocuklar ailelerine anlatınca olay ortaya çıkıyor ve İ.T tutuklanıyor. Çocuklar tedavi için Malatya’ya götürülüyor.

Adıyaman Gerger 2018: yatılı okulda 8-9-10 yaşlarında 18 çocuğa tecavüz eden Mehmet S.G 571 yıl 11 ay hapis cezası ile yargılanıyor.

Ordu Fatsa Ocak 2022: bir tarikata ait erkek öğrenci yurdunda 12 yaşındaki B.K isimli çocuk kurs hocası Y.K tarafından tecavüz ediliyor. Y.K, savunmasında şeytana uydum ama dün gece tövbe ettim, secdeye kapandım şeklinde ifadede bulunuyor. Sonrasında tutuklanıyor.

Erzurum Palandöken: diyanete bağlı Hacı Bahattin Evgi Kur’an kursunda yaşları 10-11 arasında olan 7 çocuk belletmen tarafından istismara uğruyor. Davada gizlilik kararı alınıyor.

Aksaray 2013: izinsiz açtığı Kur’an kursunda 13 kadına cinsel istismarda bulunan Mustafa Ç tutuklanıyor

Sakarya Akyazı: dergâhında müridinin 12 yaşındaki çocuğuna tecavüz eden Uşşaki tarikat lideri Eyyüp Fatih ŞAĞBAN 10 yıl 5 ay hapis cezası aldı mahkeme iyi hal indirimi uyguladı.

Karaman 2016: ensar vakfı ve Karaman imam hatip mezunları derneğine ait evlerde kalan 9-10 yaşlarındaki 45 çocuğa Muharrem Büyüktürk tarafından tecavüz edildi. Suçu kabul eden sapığa 508 yıl ceza verildi.

Bursa 2011: kendini tarikat şeyhi olarak tanıtan ve dergâha gelenlerle cennet vaadi ile ilişkiye giren Uğur Korkmaz nitelikli cinsel saldırı suçundan yargılanırken, bunların normal şeyler olduğunu, kendisinin de bağlı bulunduğu tarikat şeyhi tarafından badelendiğini söyledi.

Kahramanmaraş: bir tarikatın Hamidiye erkek öğrenci yurdunda kalan 10 yaşlarında 4 çocuğa, yurtta çalışan öğretmen tarafından tecavüz edildi.

Ankara Güdül 2012: özel bir erkek öğrenci yurdunda kalan 13 liseli öğrenciye tecavüz eden M.K.S isimli şahıs tutuklanarak cezaevine konuldu.

İzmir Dikili: tarikat yurdunda kalan 7 öğrenciye yurt görevlisi cinsel istismarda bulundu.

Konya 2018: Faruki tarikatının şeyhi, Süleyman Işık aralarında çocuklarında bulunduğu 7 erkeğe tecavüz ediyor. Tutuklanan şeyhin 49 yıldan 70 yıla kadar hapsi isteniyor.

Denizli Çivril 2019: tarikat yurdunda kalan 12 yaşındaki çocuğa belletmen Emre T tarafından defalarca tecavüz ediliyor. Çocuğun intihar mektubu bulununca Emre T gözaltına alınıyor. Olayı kapatmaya çalışan yurt müdürü Mutat Ç hakkında soruşturma başlatılıyor.

Çorum Kargı 2020: ilçe müftü yardımcısı F.K ile müftünün şoförü H.B.A bir çocuğa tecavüzden açığa alındı.

Erzurum Oltu 2018: Nurcu Sulfa eğitim vakfına ait yurtta 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunan idareci Sıddık Çiçek 26 yıl hapis cezası aldı. Yargıtay eylemlerine devam etme imkanı varken sonlandırdığı gerekçesiyle sanığa daha düşük ceza verilmesini istedi.

İstanbul: Fıkıh-Der kuran kursunda 20yi aşkın çocuğa tecavüz ediliyor. Fıkıh-Der yönetim kurulu başkanı Ömer Işıktekin ve denetim kurulu başkan vekili Hacı Serkan Bektaş tutuklanıyor.

Ömer ışıktekin bir vaazında şöyle diyor: ‘ yanlış yapmış olabilir, kin besleme, kibir besleme. Müslüman’ın Müslüman da hakları vardır. Görmemezlikten gel, duymamazlıktan gel, bilmemezlikten gel. Zaten bir insan her şeyi görürse, duyarsa mutlu olamaz. Görmeyeceksin, duymayacaksın, bilmeyeceksin. Öyle değil mi?’

Verilen bu vaazı yazdıktan sonra gelelim sonuca. Demek ki bu sapıklar birbirlerinin eylemlerini görmezden geliyorlar, demek ki bilmediğimiz üstü örtülen nice olaylar var. Bu da gösteriyor ki bu adiler dini kendilerine alet ediyor.

Birçok din adamı görüntüsündeki cüdamlar 6 yaşında evliliği Hz. Peygamberi örnek göstererek meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Dinimizde böyle uygulamanın olmadığını gerçek din adamları izah etmeli. Bu sapkınların eylemlerinin yanlış olduğunu anlatmalılar.

Bu olayların yoğun olarak konuşulduğu bir dönemde, yaklaşık 10-12 yıl önce Adıyaman’da bir hekim arkadaşla yaptığımız sohbette şöyle bir yorumda bulunmuştu; ‘ Asım abi bunlar yiyip içip yatıyorlar. Bir iş yapmadıkları için oluşan enerjiyi bu sapkınlıklarla boşaltıyorlar.’ Haksız da değil.

Son olarak şunu söylemek isterim bu iktidar en somut bir davada yayın yasağı getirirken, bu son olayda yani 6 yaşında sözde evlendirilen çocuk, avukatı aracılığı ile mahkemeye yayın yasağı istemesine rağmen neden yayın yasağı getirilmiyor. Bir düşünün bakalım.

İki çocuğu ile onur ve yaşam mücadelesi veren bu talihsiz kızımıza saygı duyuyor, hak edenlerin gereken cezayı almasını diliyorum.

ASIM ÖCAL

18.12.2022