Günümüz tıbbında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydedilmektedir ve bu ilerlemelerden biri de kök hücre tedavisidir. Vücudumuzdaki tüm doku ve organları oluşturan ana hücreler olan kök hücreler, henüz farklılaşmamış olmaları sayesinde sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme kabiliyetine sahiptir. Bu yetenekleri sayesinde, Kök hücre tedavisi umut verici bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Kök Hücrelerin Fonksiyonları

Kök hücrelerin benzersiz özelliklerinden biri, henüz belirlenmiş bir fonksiyonları olmamasıdır. Yani, aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebilirler. Vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi belirli görevleri olan hücrelerden farklı olarak, kök hücreler esnek yapıları sayesinde hasar görmüş veya hastalanmış dokuları onarabilme potansiyeline sahiptir. Örneğin, erişkin kök hücreler bulundukları dokudaki eskiyen, hastalanan veya ölen hücrelerin yerine yenilerini üretebilir. Bu özellikleriyle, kök hücreler bir nevi yedek parça kaynağı olarak görev yaparlar ve organizma yaşadığı sürece kendi kopyalarını üreterek çoğalırlar.

İYİ Partili Milletvekili Türkoğlu: Medya kısıtlamalarını derhal kaldırın! İYİ Partili Milletvekili Türkoğlu: Medya kısıtlamalarını derhal kaldırın!

Greentech Biotechnology ve Kök Hücre Tedavisi

Türkiye'de kök hücre tedavisi alanında öncü firmalardan biri olan Greentech Biotechnology, kurulduğu günden bu yana ilaç sektörüne spesifik, kaliteli ve güvenilir ürünler sunmaktadır. İnsan sağlığına değer katma inancı ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket eden firma, kök hücre tedavisi konusundaki çalışmalarını sürekli olarak geliştirmektedir. Greentech Biotechnology, kök hücrelerin tedavi edici potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yenilikçi yaklaşımlar ve ileri teknolojiler kullanmaktadır.

Kaynak: https://www.greentechbio.com.tr/

Editör: Seobaz