Türkiye'de 60 Organize Tarım Bölgesinin kurulumunun devam ettiğini anlatan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Kastamonu'da hedeflerinin yurt genelinde kaliteli ve verimli üretimin arttırılması olduğunu söyledi.

İllerin tarımsal üretimlerine göre Organize Tarım Bölgelerini planlamanın önemine değinen Yumaklı, her yere standart Organize Tarım Bölgesi düşünmediklerini ifade eden Bakan Yumaklı; "Türkiye'de 60 Organize Tarım Bölgesinin kurulumu devam ediyor. Bunlardan 40'ı tüzel kişiliğini kazanmış durumda. Bazıları bittikten sonra peyderpey üretime başlamış durumdalar. Biz Türkiye çapında bu adedi 100'e çıkarmakla ilgili bir hedef yürütüyoruz. İnşallah çok farklı bölgelerde, farklı illerimizde öncelikle o bölgenin ihtiyacını karşılayacak, ondan sonra da etrafındaki yakın illerin ihtiyacını karşılayacak hem bitkisel hem de hayvansal üretim yapacak organize tarım bölgelerini hayata dâhil etmiş olacağız. Faaliyetlerini başlatmış olacağız" diye konuştu.

Üretimin artırılarak verimli ve kaliteli üretim yapılmasını sağlamak istediklerini kaydeden Bakan Yumaklı, "Bunların sonucunda da yakın bölgelerden başlayarak ülkenin ihtiyacı olan hem bitkisel hem daha hayvansal üretimin tüketicilere uygun şartlarda, uygun fiyatlarda ulaşmasını sağlamak hedefiyle yapıyoruz. Bunların etkileri bu yılın ortalarından itibaren faaliyete geçecek olan diğer organize tarım bölgeleriyle birlikte hissedilmiş olacak. Bütün amacımız hem bitkisel hem de hayvansal üretimi arttırmak. Bütün bunları da verimli ve kaliteli bir şekilde yaparak sektörün gelişmesini ve güçlenmesini sağlamak istiyoruz. Elbette sadece ülkemizin ihtiyaçları için değil. Aynı zamanda çok ciddi tarımsal ürün ihracatı yapan bir ülkeyiz. Geçen yıl 31 milyar dolar olan ihracatımızı bu yıl daha üst rakamlara çıkarmak için gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı arttı Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı arttı

Haber: Emin Danış/PHA-Ordu

Kaynak : PHA

Kaynak: rss