Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mehmet Torunoğlu, 6 Şubat depremlerinin yıldönümü programları kapsamında ve Adıyaman'da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'ün 5 Şubat'ta ATSO Konferans Salonu'nda halka açık bir seminer vereceğini bildirdi.

Başkan Tutdere: Kimsenin ekmeğiyle oynamaya niyetimiz yok! Başkan Tutdere: Kimsenin ekmeğiyle oynamaya niyetimiz yok!

Prof. Dr. Naci Görür, geçtiğimiz hafta bir kanalda yaptığı konuşmada, Adıyaman'ın henüz kendi depremini yaşamadığını ifade etmiş ve Adıyamanlı vatandaşları özellikle de kentin yöneticilerini tedbirli olmaları noktasında uyarmıştı. Görür'ün açıklamaları sonrası çok sayıda vatandaş, herkese konteyner verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Prof. Dr. Naci Görür, Türk jeolog ve deprem uzmanıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmış ve birçok önemli görevde bulunmuştur. 1951 yılında İstanbul'da doğan Görür, lisans ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır. Doktorasını 1980 yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır.

Jeoloji alanındaki çalışmalarının yanı sıra özellikle deprem araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Naci Görür, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki deprem potansiyelini ve olası deprem senaryolarını değerlendiren önemli bir uzmandır. Ayrıca, Türkiye'deki deprem riski, deprem güvenliği ve deprem öncesi uyarı sistemleri gibi konularda da aktif bir rol oynamıştır.

Naci Görür, Türkiye'deki deprem konularında yaptığı katkılardan dolayı birçok ödül ve takdir almıştır. Aynı zamanda, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. Türkiye'nin deprem riskleriyle ilgili farkındalığını artırmak adına kamuoyuna yönelik düzenlediği konferanslar ve yazılı yayınlarıyla da bilinmektedir.

Kaynak : PHA

Kaynak: rss