Adıyaman’da toplam 7 bin 770 kişi TYP kapsamında görev yapacağını ifade eden AK Parti MKYK Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Doç. Dr. Resul Kurt,"Deprem, en fazla Adıyaman, Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş şehirlerimizi vurdu, özellikle Adıyaman ve Hatay depremi en ağır şekilde yaşadı. Çok sayıda ev, işyeri, fabrika, tarımsal yapı, altyapı, köprü ve yollar hasar gördü, yıkıldı. Adıyaman ve Hatay şehirlerinde yaşayan birçok vatandaşımız evsiz kaldı, işyeri yıkıldı ve düzenli gelir imkânı ortadan kalktı. Bu nedenle temel ve öncelikli kamu hizmetlerinin devamlılığını sağlamak ve vatandaşların en çok ihtiyaç duydukları anda yanlarında olmak adına deprem illerine tahsis edilen 50 bin kişilik Toplum Yararına Programlar mevzuatta yapılan düzenlemeyle 9 ay daha uzatıldı.
Adıyaman’da halihazırda toplam katılımcı sayısı 7 bin 020 kişi olup, yeni açılan programlarla da 750 kişi belirlenecek. Adıyaman’da toplam 7 bin 770 kişi TYP kapsamında görev yapacak. Adıyaman’da noter kurası yöntemi ile TYP’liler belirlenmektedir."dedi.
Deprem bölgesinin ayağa kaldırılması ve vatandaşların belli bir süre daha düzenli gelir elde etmelerinin sağlanması için TYP süresinin uzatıldığını aktaran Kurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Toplum Yararına Programlarda emekli ve malul aylığı almıyor olmak ve ayrıca öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç) gerekmektedir. Bu nedenle açıköğretim öğrencileri hariç öğrenciler TYP’den yararlanamamaktadır. Ayrıca emekli aylığı alanlar da TYP kapsamında çalıştırılamayacaktır.
16/08/2023 tarihli 32281 sayılı Resmî Gazetede Toplum Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Deprem bölgesinde temel ve öncelikli kamu hizmetlerinde devamlılığın sağlanması için Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde 01/07/2023 – 31/12/2024 tarihleri arasında sözleşme ilişkisi kurulan/kurulacak 50 bin kişilik Toplum Yararına Programlar (TYP) 9 ay süreyle uygulanabilecektir. Böylece daha önce 6 ay olarak düzenlenen programlardan yararlanan vatandaşların, ilave 9 ay daha programlardan yararlanmalarına imkan sağlanmıştır. Deprem bölgesinin ayağa kaldırılması ve vatandaşlarımızın belli bir süre daha düzenli gelir elde etmelerinin sağlanması için TYP süresinin uzatılması nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan’a deprem bölgesindeki vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum."
 

CHP'li Binzet, depremzedelerin su sorununa sert tepki gösterdi CHP'li Binzet, depremzedelerin su sorununa sert tepki gösterdi

Kaynak : PHA