İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Hollanda tarafından İnterpol Kırmızı Bülteniyle aranan "Uyuşturucu Madde Ticareti" suçundan uluslararası seviyede aranan Uyuşturucu Madde Karteli'nin elebaşı Rawi Ali Qureshı'nın İstanbul'da gerçekleştirilen "Kartel-5" operasyonuyla yakalandığını duyurdu.

Bir ayda 4,2 milyar liralık kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirildi Bir ayda 4,2 milyar liralık kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirildi

Bakan Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele, İstihbarat, Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlükleri arasında koordineli yürütülen operasyon sonucunda Kağıthane ilçesinde yakalanan Rawi Ali Qureshı'nın, dünya çapında önemli bir rol oynadığı belirlendi. Qureshı'nın, Hollanda'da uyuşturucu ticareti ve ithalatında faaliyet gösterdiği, dünya genelinde geniş bir suç ağına sahip olduğu ve büyük miktarlarda kokain ithal etmek amacıyla nakliye hatları kurduğu tespit edildi.

Operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından Bakan Yerlikaya, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası organize suç örgütleri ile mücadelede kararlı olduğunu belirterek, kolluk kuvvetlerini tebrik etti. Operasyonu gerçekleştiren polis ekiplerine teşekkür eden Bakan Yerlikaya, milletin desteği ile ülkeyi organize suç örgütlerinden temizleme kararlılıklarını yineledi.

Kaynak : PHA

Kaynak: rss