Yılmaz, bu büyüklükle Türkiye'nin dünya genelinde domino etkisiyle 17. büyük ekonomi, satın alma gücü paritesine göre ise 11. büyük ekonomi olacağını ifade etti.

2023 yılında Türkiye'nin 960 milyar lira bütçeyi deprem ve rehabilitasyon için ayırdığını vurgulayan Yılmaz, 2024 yılı merkezi yönetim bütçesine konulan ödeneğin ise 1 trilyon 28 milyar Türk Lirası olduğunu açıkladı. Yılmaz, Türkiye'nin 2024 yılını, özellikle enflasyonla mücadelede kararlılıkla sürdürmeyi ve ekonomik büyüklüğünü artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Şimşek: Dezenflasyon süreci başladı Bakan Şimşek: Dezenflasyon süreci başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin 100. yılına doğru hedeflerine ulaşmayı ve ekonomik istikrarını sürdürmeyi amaçladıklarını, enflasyonla mücadelede kararlılıkla devam edeceklerini, hedeflerinin 2025 yılında yüzde 15'ler civarında enflasyon oranına ulaşmak ve 2026 yılında ise tek haneli rakamlara düşmek olduğunu ifade etti.

2024 yılının Türkiye’nin yılı olacağını belirten Yılmaz, “Bu yıl Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz. Son 6 aylık dönemde uluslararası sermaye girişi hızlandı, rezervlerimiz güçlendi, ani kur hareketleri azaldı, finansman koşulları iyileşti. Kurdaki ani hareketlilik azaldı. Finansman koşullarımız iyileşti. Enflasyonda kararlı şekilde adımlarımızı atıyoruz. Attığımız adımlar ve aldığımız kararların göstergelere olumlu yansıdığını görüyoruz. Orta Vadeli Programımızın en temel önceliği olan enflasyon meselesinin çözümü için yoğun gayret sarf ediyoruz. Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi sonucunda 2023 yılı enflasyonu OVP ile uyumlu gerçekleşmiştir. Bu aydan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahminlerle uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Ocak ayında genelde yüksek olur. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz. Enflasyonla mücadelede kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz 2024 yılını 2023’e göre düşük seviyede gerçekleştirmek. 2025’te yüzde 15’ler civarına gelmek, 2026 yılında ise tek haneli rakamlara düşmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremin yaralarını sarmak için çok çalıştıklarını belirten Yılmaz, "2023 yılında bütün yaptığımız tahsisatları topladığımız zaman 2023 yılında devlet olarak 960 milyar lira deprem ve rehabilitasyon için tahsis etmişiz. Bu milli gelirimizin yüzde 3,8’ine denk geliyor. 2024 yılında bütçemize sadece merkezi yönetim bütçesine koyduğumuz ödenek 1 trilyon 28 milyar Türk Lirası. Türkiye Yüzyılını bütün afetlere karşı dirençli şehirler haline getireceğiz. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Malatya’da; 5 bin 140’ı il ve ilçe merkezlerinde, 1.041’i kırsalda olmak üzere toplam 6 bin 181 konutumuzun kurası çekilecektir. Yaklaşık 17 bin konutumuzun da yapımı hızla devam ediyor. Malatya ilimize toplam; 11.5 milyar lira kaynak aktarılmıştır. Kentsel dönüşüm Başkanlığı kurduk. 2 milyona yakın konutu dönüştürdük" dedi.

Kaynak : PHA

Kaynak: rss