Kahramanmaraş’ta 10 bin 337 konut teslim ediliyor   Kahramanmaraş’ta 10 bin 337 konut teslim ediliyor

Doğrudan kişinin yaşam kalitesine olumsuz yönde etki eder. Nedenine ilişkin henüz net sebepler ortaya konulamamıştır. Bununla birlikte iyi huylu prostat büyümesinin çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Prostat büyümeleri, büyük oranda selim, yani iyi huylu şeklinde gelişir. Tam da bu yüzden iyi huylu prostat büyümesinin bir diğer adı selim prostat büyümesidir. Tıbbi literatür içerisinde ise iyi huylu prostat büyümesi; BPH, yani “Benign Prostat Hiperplazisi” olarak adlandırılır. Günümüzde iyi huylu prostat büyümesi tedavisi kapsamında geliştirilmiş birden fazla yöntem vardır ve hastanın durumuna göre alternatif yöntemler tercih edilebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi ya da tıbbi literatürdeki adıyla BPH, prostatın iç bölümünde konumlanan bezlerin büyümesi ile meydana gelen bir erkek cinselliği sorunudur. Prostatın iç bölümünde konumlanan bu bezlerin büyümesi, mesanenin altında yer alan idrar yollarında sıkışmaya ve daralmaya neden olur. Dolayısıyla kişi idrar yaparken yaşam kalitesini etkileyecek ölçüde zorluklarla karşılaşabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri arasında en önemlileri idrara çıkma sırasında karşılaşılan zorluklardır. İdrara sık çıkma, gece saatlerinde aniden gelen idrar ihtiyacı, idrar esnasında çıkışın gecikmesi, idrar akışındaki zayıflıklar, aniden gelen idrar ihtiyacı şeklinde iyi huylu prostat belirtileri gözlemlenebilir. Aynı zamanda BPH, mesanede taş oluşumuna da sebebiyet verebilir. Bununla birlikte bazı selim prostat büyümesi vakalarında idrarda kan da gözlemlenebilir. Söz konusu belirtilerin ortaya çıkması halinde uzman bir ürologdan destek alınmalı ve hastalığın tanısı konulmalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi, hastanın genel durumuna ve hastalığın ilerleyişine göre farklılık gösterir. Bekle-gör, bitkisel bazlı filoterapi uygulamaları ve ilaçlı tedaviler, günümüzde selim prostat büyümesinin kontrol altına alınması amacıyla kullanılan tedavi yöntemleridir. Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu tarafından da uygulanan iyi huylu prostat büyümesi tedavisi ve tedavi süreci, yapılan ön tetkikler sonucunda belirlenir.