Flaş Haber
Kapat
05 Nisan 2020 Pazar 19:51
53 Okunma
Siyasetçi Yazar Ulubey: Tekalif-i Milliye İle Toplananların Parası Son Kuruşuna Kadar Ödendi

Dünyayı esir alan koronavüs belasıyla uğraşılırken her gün can kayıpları yaşandığını belirten Ulubey, yaptığı yazılı açıklamasında, "Ülkeyi yönetenler gecikmeli de olsa çıkış yolu aramakta ve çözüm önerileri sunduğunu ancak salgının kısa sürede 81 kentte bulaştığının görüldüğünü Sağlık Bakanı'nın 'salgının başındayız' açıklaması ile ülke insanın nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu anlamak için bilmem müneccim olmaya gerek var mı?..."dedi.

Cumhurbaşkanı koronavirüsü tedbirlerini açıkladığı konuşmasında, 'Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekalifi Milliye diye 10 maddelik emir yayınlamıştır' şeklinde ifade ettiğini anımsatan Ulubey, "Tarihi geçmişimizi unutmamak güzel, fakat Kurtuluş Savaşı'nın, o gününün zor koşullarıyla bugünün koşullarını karşılaştırmak tarihe haksızlık olur."şeklinde ifade etti.

-TEKALİFİ MİLLİYE EMİRLERİ

Ulubey, Mustafa Kemal Atatürk'ün orduyu güçlendirmek için 7–8 Ağustos 1921 yılında Tekâlif-i Milliye emirlerini yayınladığını belirterek,şunları kaydetti:

"10 maddeden oluşan Tekâlif-i Milliye Emirleri, Milli Vergi ve Ulusal Yükümlülükler anlamlarına gelmektedir. Bu emirler sayesinde ordunun taşıt, araç ve gereç bakımından gücünün arttırılması, yiyecek ve giyeceğinin temin edilmesi sağlandı. Ayrıca yine bu emirlerle halk, elindeki imkanlar ölçüsünde Kurtuluş Savaşı’na katılmaya çağrıldı. Ve böylece Türk ordusunun ihtiyaçları karşılandı.

-"MÜCADELENİN EN ZOR ANINDA MİLLETTEN VATAN İÇİN BORÇ ALDI"

Kaldı ki günümüzdeki bağış gibi karşılıksız bir bağış değildir. Yani anlayacağınız Tekalif -i Milliye devletin halktan istediği karşılıksız bağış değildir.

Evet, Başkomutan Atatürk, 7-8 Ağustos 1921'de "Bedeli sonradan ödenecektir" diyerek halktan zorunlu yardım topladı. 12 Nisan 1923 tarihli ve 328 sayılı kanunla 6.003.663 TL olan Tekalifi Milliye borçları halka tekrar ödendi. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletten bağış toplamadı, milli mücadelenin en zor anında milletten vatan için borç aldı, milli mücadele bitince aldığı borcu son kuruşuna kadar millete geri ödedi.Tarihçi Sinan Meydan bunu belgeleriyle tek tek açıklamıştır. Diğer tarih kaynaklarda da bu durum mevcuttur."

Ulubey, açıklamasına Gazeteci yazar Yılmaz Özdil'in bugün ki yazısından aldığı bölüm ile devam etti:

"Tekalif-i Milliye, Kurtuluş Savaşı için ulusal seferberlikti. Bağış kampanyası değildi. Tekalif-i Milliye çıkarıldığında, İstanbul işgal altındaydı.Çanakkale Boğazı işgal altındaydı.Trakya komple işgal altındaydı.İzmir'den başlayarak Ege komple işgal altındaydı.

Antep, Maraş, Urfa, Adana işgal altındaydı. Antep öylesine ağır kuşatılmıştı ki, kadınlarımız zerdali çekirdeklerini kırıp, eziyor, kepek hamuruna karıştırarak ekmek yapıyordu, açlıktan kedileri bile yemek zorunda kalmıştık. Kars, Iğdır, Ardahan işgal altındaydı.
Antalya, Mersin, Hatay işgal altındaydı. Bursa, İzmit, Zonguldak, Eskişehir, Burdur işgal altındaydı. Topraklarımızın bir tarafında Pontus devleti kurmaya çalışıyorlardı, bir tarafında Ermenistan kurmaya çalışıyorlardı, bir tarafında Kürdistan kurmaya çalışıyorlardı. Britanya'dan para alan, padişahın tetikçileri, Çapanoğlu, Koçgiri, Anzavur, memleketin dört bir yanında ayaklanma vardı."

İstanbul sokaklarında, İngiliz, Fransız, İtalyan, Amerikalı, Yunan, Cezayirli, Faslı, Hintli, hatta Japon askerlerinin de devriye gezdiğini anlatan Ulubey, "10 yaşında kız çocuklarımızın ırzına geçiyorlardı. İki yaşındaki bebelerimizi süngülerin ucuna takıp, sokak sokak gezdiriyorlardı. Bebelerimizi emzirmesinler diye, yeni doğum yapmış annelerimizin meme uçlarını kesiyorlardı.Yaşadıkları yüzünden aklını yitiren kadınlarımız vardı. Yaşadıkları yüzünden canına kıyan kızlarımız vardı. Bak adres vereyim, Bursa Osmangazi'de çocuklar kadınlar dahil 97 kişiyi camiye doldurup, ateşe vermişlerdi, diri diri yakmışlardı, pencerelerdeki demir parmaklıklara çocukların elleri yapışmıştı. İzmir Bergama'da 200'den fazla insanımızı devasa çukura doldurup, makineli tüfekle tarayıp, cenazelerine benzin döküp yakmışlardı.

Aydın Söke'de 57 insanımızı kuyuya üst üste atarak öldürmüşlerdi. On binlerce böyle belgeli, fotoğraflı örnek var.
Kuran'ı Kerimleri parçalıyor, sayfa sayfa hela çukurlarına atıyorlardı, insanlarımız o sayfaları çıkarıyor, yıkıyor, ağlaya ağlaya toprağa gömüyordu. Çanakkale'de şehitliklerimize dışkılıyorlardı. Bağış kampanyasına benziyor mu? Tekalif-i Milliye, bizatihi kanun uygulamasıdır.Yasama hukukunun sınırları içindedir. Çünkü…TBMM kanun çıkardı, Mustafa Kemal'e üç ay süreyle başkomutanlık yetkisi verdi, Mustafa Kemal bu kanun yetkisi çerçevesinde Tekalif-i Milliye emirlerini yayımladı, kafasına göre yayımlamadı."

-"ZAFERDEN SONRA PARALARIN HEPSİ, HÜKÜMET TARAFINDAN ESNAFA ÖDENDİ"

“Bedeli geri ödenecektir” ibaresiyle, makbuzla toplandı. Kurtuluş Savaşı kazanıldı. 1923 yılında yine TBMM'de kanun çıkarıldı. Tekalif-i Milliye'yle toplananların parası son kuruşuna kadar ödendi. Vehbi Koç mesela…“Hayat Hikayem” isimli kitapta, aynen şunları anlatıyor. “Ordu için gerekli malzemeler mağazalardan alınır, bedelinin yüzde 60'ı ödenir, geri kalan miktar için Tekalif-i Milliye denilen bir borç makbuzu verilirdi. Zaferden sonra bu paraların hepsi, hükümet tarafından esnafa ödendi.”

Bağış meselesine gelirsek…Tekalif-i Milliye'yi çıkaran Mustafa Kemal, millete bağışlaya bağışlaya anca bir kaç aylık maaşını bağışlamakla kalmadı…Kız kardeşi bile hak iddia etmesin diye özel kanun çıkarttı. Ömrü boyunca sahip olduğu tüm mal varlığını, tüm parasını, tamamını, millete bağışladı! Evet, tarihimizi unutmamak güzel,fakat tarihi karşılaştırırken , o günün koşullarını da unutmamak gerekir. Toplum olarak bu süreci akılla, bilimle aşmak ve en önemlisi birlikte başarmak zorundayız."

Kaynak : PHA

Son Güncelleme: 05.04.2020 21:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.