24 Şubat 2019 Pazar 10:38
76 Okunma
 Dağdeviren:"Öğrencilerin Eğitime Sahip Olmaları İçin Ana Dil En Önemli Unsurlardan Biridir" - Videolu Haber

Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren, Eğitim Sen Adıyaman Şube üyeleri adına açıklamada, eğitimde ana dilin önemine vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu'nun, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat'ın, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etdildiğini ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başlandığını vurgulayan Dağdeviren şöyle devam etti:

"Sürdürülebilir bir geleceğin temini ve öğrencilerin iyi bir eğitime sahip olmaları için en önemli unsurlardan biridir “ana dil”. Kuşkusuz ki ana dilinde okuma, yazma, anlama gibi temel kabiliyetlerin öğrenilmesiyle birlikte öğrencilerin diğer dillere de öğrenimlerinde yer vermeleri başarılı bir eğitim hayatı sürmelerinde büyük rol oynamaktadır.Çocukların anadilinde eğitim görmeleri kültürel kimliğinin, kişiliğinin ve kendisine saygısının gelişmesi açısından önem arz etmektedir. Aynı zamanda eğitim hayatlarında bilişsel yönlerini güçlendirmesi, öğrenme ve öğretme ilişkisinin artması, öğretmen ve öğrenci arasındaki diyalogun gelişmesi için “çok dilli eğitim” eşitliği teşvik etmektedir. Bu sayede eğitime erişim, toplumda yer alma, eylemde bulunma, yeni bilgiler edinme kolaylaşmaktadır. Bunun sebebi, “çok dilli eğitim” eşitliğini teşvik etmek çocukların eğitim hayatlarında kognitif yönlerini güçlendirir, sadece okuldaki ilişkileri değil aynı zamanda toplum içerisinde yer alırken de kurduğu diyalogları gelişir."

-"MİLYONLARCA ÇOCUĞUN KENDİ ANADİLLERİNDEN KOPARILMADIĞI BİR ORTAMDA EĞİTİM GÖRMELERİ EN TEMEL HAKLARIDIR"
Anadilinde eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındayken, Türkiye’de bu hakların güvence altında olmadığını iddia eden Dağdeviren, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Oysaki dünya çapında kutlanan Dünya Anadili Günü’nü, ülkemizde anadili Türkçe'den farklı (Kürtçe, Arapça, Lazca, Hemşince, Çerkezce, Rumca, Gürcüce vb.) olan milyonlarca çocuğun kendi anadillerinden koparılmadığı bir ortamda eğitim görmeleri en temel haklarıdır. Bugün dünyanın birçok ülkesinde anadilinde eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındayken, Türkiye’de bu hakların güvence altında olmasından bahsetmek söz konusu değildir.İki temel unsur unutulmamalıdır: Birincisi, bireyin anadilinde eğitim alması en temel insan haklarından biridir. İkincisi, “anadilinde eğitim” eğitim biliminin temel ilkelerindendir. Bu iki unsura yasaklarla ve tepkilerle karşı çıkarak aslında bireylerin kendi anadillerinde eğitim almasını engelleyerek en büyük insan hakkı ihlallerinden biri gerçekleştirilmektedir. Eğitim Sen, bilimsel, laik, demokratik, cins eşitlikçi, kamusal, parasız eğitimin ayrılmaz bir parçası olan anadiller üzerindeki sınırlamalara da son verilmesi, her bireyin kendi anadilinde eğitim alması önündeki tüm engellerin kalkması için mücadelesini sürdürecektir. Eğitim Sen olarak, dillerin sınırlandırılmadığı, farklı dillerin ve kültürlerin özgürce, nesilden nesile aktarılarak yaşatılması, gelişmesi adına tüm Dünya halklarının 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü’nü kutluyoruz."

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.