11 Haziran 2019 Salı 16:17
137 Okunma
Büro Memur-Sen'den Kurum İçi Görevde Yükselme Sınavının Kaldırılmasına Tepki - Videolu Haber

Yeni Adliye Sarayı önünde toplanan Büro Memur-Sen Adıyaman Şubesi üyeleri, 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağında Adalet Bakanlığın da Zabıt Katiplerin kurum içi görevde yükselmenin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Büro Memur-Sen Adıyaman Şube Başkanı Kadir Özşahin, grup adına yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

“Değerli basın mensupları, sendikalarımızın çok kıymetli başkan ve temsilcileri, adalet hizmetlerinin yerine getirilmesinde alın teri döken, emek harcayan, mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz çalışan çok değerleri mesai arkadaşlarım. 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağında Adalet Bakanlığımızda Zabıt Katibi arkadaşlarımızın kurum içi görevde yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan Yazı İşleri Müdürlüğü sınavının kaldırılması öngörülmüş, yerine Yazı İşleri Müdürlüğü’nün Kariyer Meslek olarak yapılandırılması, Yazı İşleri Müdürlüğü’nün görevde yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girilebilen bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir. Adalet Bakanlığı personelleri olarak yapılan bu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Yapılması düşünülen düzenleme ile adliyelerde mesleki tecrübeye sahip, dosyaların tozunu yutan çalışanlarımızın emeklerinin göz ardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır.”

Açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketinin birçok açıdan yenilik getirdiğini ancak çalışanların hakkı olan görevde yükselme sınavının alınmak istenmesine tepki gösteren Özşahin, “Ya da Yazı İşleri Müdürlüğü’ne kurum dışından atama ile bugüne kadar hakkımız olan Yazı İşleri Müdürlüğüne ortakçı yapılmak istenmesi Yargı Reformu Stratejisine çalınan kara bir lekedir. Yargı Reformu Paketi hazırlanırken Adalet Bakanlığımız ile birlikte baroların ortak bir çalışma yürüttüğü kamuoyuna yansıyan açıklamalarla netlik kazanmıştır. Ülkemiz için hayati öneme sahip bir paket hazırlanırken, çalışmanın paydaşı olan biz adliye çalışanlarının ve Adalet Bakanlığımızda yetkili sendika olan Büro Memurları Sendikamızın görüşünün alınmaması asla kabul edilemez. Çalışanların görüşünün alınmadığı bir Yargı Reformu Paketi eksik ve sakattır.” dedi.

Özşahin, adalet çalışanları olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi Yazı İşleri Müdürleri gibi hedef gösterilmesi ve Yazı İşleri Müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanması ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etmesini yargı çalışanlarına yapılan bir hakaret olarak nitelendirdi.

-“FEVZİOĞLU’NU ADALET ÇALIŞANLARINDAN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

Barolar Birliği Başkanının, yazı işleri müdürlerinin görevlerinden haberdar olmadığını vurgulayan Özşahin, şöyle devam etti:

“Dosyaların duruşmaya eksik çıkmasının sebebi Yazı İşleri Müdürleri midir? Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor ve Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlunu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum. Barolar birliği başkanı, hukuk mezunu olan avukatları adliyelere Yazı İşleri Müdürü olarak atanması için göstereceği çabayı Avukatların maaş, özlük ve mesleki eğitimleri için harcarsa hem başkanı olduğu Barolar Birliğinin müktesebatına uygun hareket etmiş olur, hem de kendi meslektaşlarına karşı samimi olduğunu göstermiş olur. Madem her hukuk eğitim almış olan kişi adliyelerde Yazı İşleri Müdürlüğü sınavına girebilecek, bu halde çoğunluğu lisans mezunu olan zabıt katibi arkadaşlarımızın da yapılacak olan sınavla avukat olmasının, hakim/savcı yardımcısı olmasının da önü açılmalıdır. Bakanlığımızca uygulamaya konulan uzlaştırma işlemlerinde alınan sonuçlar göstermiştir ki, uzlaştırmacı olarak atanan adliye personelleri kurumsal bilgi birikimi ve tecrübesiyle uzlaştırmadaki başarı oranını artırmıştır. Bu veri dahi adliye personellerinin sorumluluk aldığında neleri başarabileceğinin apaçık kanıtıdır. Adalet çalışanları olarak Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’ün personeline değer verip, kucak açtığı bir dönemde ve özellikle yardımcı hizmetler sınıfında bulunan mübaşirlerimizin genel idare hizmetler sınıfına geçmesinde göstermiş olduğu gayret ve çabadan dolayı kendilerine teşekkür ederiz. Ancak bizler açıklanan yargı reformu paketi ile çalışanlarımız adına kazanım beklerken zabıt katibi arkadaşlarımızın tek kariyer umudu olan kurum içi görevde yükselme sınavının kaldırılarak Yazı İşleri Müdürlüğüne avukatların ve diğer kurumlarda görev yapan memurların da atanmasının yolunu açacak taslak çalışmasından acilen vazgeçilerek güncelleme yapılmasını, Yargı Reformu Paketine; Adalet Bakanlığımızda adalet hizmetlerinin devamlılığı esas olduğundan bakanlığımızda sözleşmeli istihdamına son verilerek aynı işi yaptığımız sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını, bakanlığımızda yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak arkadaşlarımızın tamamının 4/A kadrosuna alınmasını, tüm çalışanlarımıza 3600 Ek göstergenin uygulanmasını, sağlığımızı tehdit eden çalışma ortam koşullarımızın iyileştirilmesini, adalet hizmeti sınıfının oluşturulmasını, adalet hizmeti tazminatı oranının yükseltilmesini, büyükşehir tazminatı ödenmesini, servis hizmetinden yararlanmamızı, yemek yardım miktarının alt limitten değil üst limitten ödenmesini, döner sermaye havuz ücretlerimizin geri ödenmesini, nöbet ücretlerimizin ödenmesini, yıpranma hakkının tanınmasını, adliyelerde Mobbing biriminin kurulmasını ve son olarak zabıt katibi arkadaşlarımızın tek kariyer umudu ve hakkı olan görevde yükselme sınavı yoluyla elde ettiğimiz Yazı İşleri Müdürlüğü sınavına, avukatların ya da diğer kurumlardan memurların atanmasını sağlayacak olan taslak düzenlemeden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Adalet çalışanları olarak yargı hizmetlerini yerine getirirken sorumluluklarının ve ağırlığının bilincinde olduklarını vurgulayan Özşahin, "Ancak artan iş yükü, fiziki şartların yetersizliği, amirlerin baskısı, mobbinge maruz kalınması, kimi zaman haksız şekilde vatandaş ve avukat şikayetlerine maruz kalınarak hakkımızda adli ve idari soruşturmanın başlatılarak cezalandırma sisteminin öngörülmesi başlıca sorunlarımız iken yukarıda ifade ettiğimiz özlük ve mali haklara ilişkin kayıplarımızın yanında bir de zabıt katibi arkadaşlarımızın görevde yükselme sınavı ile Yazı İşleri Müdürü olarak atanmasına ortakçı yapılması personelde artık Adalet Bakanlığı’ndan, diğer bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza geçme isteği ve talebinde artışa neden olacaktır. Bunun önüne geçilmek isteniyorsa derhal çalışanlarımızın mali, özlük ve kariyer hakkı kesin olarak güvence altına alınmalıdır. Adalet Çalışanları olarak haykırıyoruz, hakkımız olan görevde yükselme sınavı ile elde ettiğimiz Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı ile ilgili güncelleme yapılıncaya kadar basın açıklamalarımız ve eylemlerimiz devam edecektir. 
Basın toplantımıza katılan siz değerli basın mensuplarımıza Adalet Hizmetlerinin yerine getirilmesinde gecesi gündüzü olmayan dosyaların tozunu yutmuş siz değerli mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.