banner189
22 Haziran 2021 Salı 19:23
134 Okunma
TEÇ-SEN Adıyaman Şube Başkanı Teker: Engelli bireyden de hizmetli olmaz, olamaz

Başkan Teker, yazılı açıklamasında, doğalgaz ve kaloriferin olmadığı zamanlarda, sınıfların ve devlet kurumlarının soba ile ısıtıldığı dönemlerde, yardımcı hizmetler sınıfı personellerinin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini kaydetti.

“Hizmetli memur burada yetkililer nerede?”

Aradan geçen 56 yılın sonunda hem mevcut okulların ve kamu kurumların sayısının arttığını, hem de yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel sayısının azımsanmayacak oranda azaldığını ifade eden Teker, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kaldı ki, sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nda 55 bin okul, 590 bin derslik ve 992 il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün tüm işleri 32 bin yardımcı hizmetler sınıfı personellerine yaptırılmaktadır. Bugün itibarıyla sadece milli eğitim bakanlığının ihtiyaç duyduğu yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı tam 192 bindir. Milli eğitim bakanlığı toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalışmaktadır. 

Yardımcı hizmetler sınıfı personelleri devlet memurudur ve emin olun Süpermen değildir. Ama milli eğitim bakanlığı yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarını Süpermen gibi çalıştırmaktadır. Öncelikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu çalışanlarının görev tanımı belli değildir… 

Hizmetine ihtiyaç duyulduğu her yerde çalışmak için kendini geliştirmiştir… Zaman ve mekan kısıtlamasına ve mesai saatlerine ihtiyaç duymaz. Verilen her görevi yapmakla mükelleftir. Çünkü onlar Süpermen hizmetlilerdir. Fazla çalışma karşılığında herhangi bir ücret almazlar. Hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz, öğle, akşam fark etmez her daim hazır ve nazırdır. Sabah 5-6 gibi okulda olur ve kaloriferleri yakar, öğrencileri ilk karşılayandır. Okulun ne kadar büyük olduğu, sınıf sayısının, koridor, wc sayısı, oda sayısının hiç önemi yoktur ve her yeri pırıl pırıl yapması ondan beklenen bir görevdir. Görev adamıdır hizmetli… araba yıkar, faturaları yatırır. İl, ilçeye evrak getirir götürür. Uçma yeteneği olmadığından yürümek zorundadır. Çünkü yol ücreti bile verilmez…” 

“Süpermen değiliz, hizmetliyiz”

“Çok güzel çay demler mesela, çay servisi bile yapar…”diyen Teker, “Tıkanan tuvaletleri açabilen süper bir kahramandırlar.  Gece nöbetçidir, yakın dövüş bilmez, silahı yoktur ama gece nöbetteyken herhangi bir sorunla karşılaştığında süper ikna kabiliyetiyle meseleyi çözer. Hizmetlinin odası yoktur. Odaya da ihtiyacı yoktur. Çünkü onun ailesinden hasta olan olmaz, onun herhangi bir derdi olmaz, düşüncelere dalamaz.. nasıl dalsın süpermen hizmetli o…Mesela engelli olması da onun Süpermen hizmetli olmasına mani değildir… çünkü o süper hizmetli olmak için dünyaya gelmiştir… boyanacak duvar varsa Süpermen hizmetli boyar… fotokopi işi ondan sorulur… kendisine ihtiyaç duyulursa eğer, memurluk da yapar… berber olur, bozulan kapı, pencereyi tamir ve tadilatını yapar… yemekhanede patates soyup, yemek bile yapar… sınav varsa okulda tüm sıraları taşır, yerlerini değiştirir, sınav bitiminde eski haline getirir.. okula gelen tüm kömürü o taşır… çünkü o Süper hizmetlidir. Süpermen hizmetlinin işi biter mi? Bitmez… Çünkü birde amiri ne diyorsa onu da yapmak gibi bir görevi de vardir.. onu da yapar…” ifadelerini kullandı. 

“Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılacak”

Eskiden eğitim seviyesi ilkokul olan hizmetlilerin artık lise, üniversite ve hatta yüksek lisans yapar hale geldiğini vurgulayan Teker, şöyle devam etti:

“Hatta yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerimiz bile vardır. 56 yıl önce ihtiyaç iken bugün artık anlamını yitiren ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılıp yeni bir milat ve yeni bir başlangıç yapılmalıdır. Bu kadrolarda görev yapan kamu çalışanlarının eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması elzemdir. Seçim zamanlarında “Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılacak” diyerek oy isteyen partilere ve milletvekillerimize sesleniyoruz. Sözünüzün gereğini yerine getirmek için ne yapmamız gerekiyor. Eğer meydanlarda bizleri görmekse dileğiniz işte meydanlardayız. Bizim de sizlerden dileğimiz, sözünüzü tutmanız ve yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ile ilgili mecliste olan kanun teklifinin kabul edilmesi için ellerinizi semaya kaldırmanızdır.

Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli bireyden oluşmaktadır. Anayasamızın 10.maddesi engelli bireylerin lehine alınacak her türlü tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağını belirtmiştir. Engelli bireyler için uygulanacak herhangi bir pozitif ayrımcılığı da  anayasal güvence altına almıştır.”

“Engelli hizmetli hepimizin ayıbı”

Engelli bireylerin yardımcı hizmetli sınıfına atanmasını sorgulayan Teker, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrıca engelli bireyin meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde istihdam edilmeleri gerekirken ısrarla yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılması hangi vicdana, hangi merhamete ve hangi hak ve adalet anlayışımıza sığmaktadır. Unutmamak gerekir ki istisnasız hepimiz bir engelli adayıyız. 

Şimdi soruyoruz… Engelli bireyden hizmetli olur mu? olmaz! Engelli bireylerin ataması yapılırken neden yardımcı hizmetli sınıfına atıyoruz. Hangi gerekçeyle bunu yapıyoruz? Engelline uygun istihdam edilmediği için kurum içinde yaşadığı travmadan ve psikolojik zorluklardan haberiniz var mı? bu durum kaş yapayım derken göz çıkarmaktan başka bir şey değildir. Engelli bireyden hizmetli olmaz. Meziyetimiz, medeniyet anlayışımızı üstün kılmak ise bu anlayışımızın sonuçlarında kesinlikle eziyet olmamalıdır. Olamaz. Engelli bireyden de hizmetli olmaz, olamaz. 

Bugün 81 il’den hep birlikte sesleniyoruz. Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm engelli personellerin, engellerine ve eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmasını talep diyoruz. Kamuya ilk defa atanacak engelli personellerin hizmetli olarak atanması işlemlerine son verilmesini talep ediyoruz.Engelli personellerin ihtiyaç duyduğu rampa, sesli uyarı sistemlerinin kurulması ve çalışma ortamlarının engel durumlarına göre yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. "

Zamanın gerisinde kalan ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm kamu çalışanlarının meslek ve eğitim durumları dikkate alınarak yeni istihdam şekillerinin belirlenmesini talep ediyoruz.”

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.