1961 yılında Adıyaman/Besni, Kızılin köyünde doğdu. İlkokulu Besni Dumlupınar İlköğretim Okulunda, ortaokul ve liseyi ise Besni Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 1979 yılında Mersin Eğitim Enstitüsünü bitirerek sınıf öğretmeni oldu. 1 yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra, yeniden üniversite sınavlarına girerek, bu kez Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi/Bankacılık ve Sigortacılık Bölümüne girdi.
 
Gazi Üniversitesini bitirdikten sonra, girmiş olduğu banka Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavları sonucunda Tütünbank Teftiş Kurulunda, sırasıyla Müfettiş Yardımcılığı, Müfettişlik, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Teftiş Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Daha sonra aynı bankada Organizasyon ve Kalite Güvence Grup Müdürlüğü görevinde bulunarak, bankanın İS0 9001 Kalite Belgesi alınması sürecinin liderliğini yürüttü. Bu çalışma, o dönemde Türkiye bankacılık sektöründe yapılan az sayıda önemli çalışmalardan biri oldu.
 
2001 yılı bankacılık krizi sonrasında HNS Holding’te Grup Koordinatörü olarak başladığı görevinde, aynı grupta Menkul Kıymetler Şirketi Denetçisi, Leasing Şirketinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Nippon Sigorta A.Ş’de Genel Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu.
 
2006 yılı başında, yeni adıyla Aegon Emeklilik A.Ş’de İnsan Kaynakları, Mali İşler, Reklam ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Takiben aynı alanlardan sorumlu olarak Ankara Sigorta A.Ş’de Genel Müdür Yardımcılığına atandı. Devamında 2008-2011 yılları arasında ise Ankara Sigorta Genel Müdürü olarak görev yaptı.
 
2011 yılında başladığı Denizbank A.Ş Genel Müdürlüğünde, Ekspertiz, Menkul ve Gayrimenkul Bölümünü kurdu. Halen aynı bölümün Grup Müdürlüğü görevine devam etmektedir.
 
İSMMO’ya kayıtlı Mali Müşavirdir.
 
Yaklaşık on yıldan bu yana, aylık ekonomi dergisi Turcomoney Dergisinde işletme yönetimi ve ekonomi alanlarında köşe yazarlığı yapmaktadır. Besni Ekspres ve Besni Güncel gazeteleri ile Adıyamanlılar Net internet gazetelerinde de yazıları yayımlanmaktadır.
 
Galatasaray Spor Kulübü Kongre üyeliği ve Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği (GSYİAD) üyesi olan Çağıran, GSYİAD’da iki dönem boyunca Mali İşlerden sorumlu Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.
 
Doğduğu topraklara bağlılığıyla bilinen Çağıran, yaklaşık 10 yıldan bu yana Besni Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmak olup, halen İletişimden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak, her yıl Besni’de düzenlenen Eğitim Bayramlarında aktif görevler alarak önemli çalışmalara imza atmaktadır.
 
Evli ve üç kız babası olan Çağıran, İstanbul’da yaşamaktadır. Kızlarının ikisi Avukat olup, en küçük olanı ise Üsküdar Amerikan Lisesinde okumaktadır.
 
Hayata “Her Yer Okuldur, Herkes Öğrencidir, Herkes Öğretmendir” felsefesiyle baktığını belirten Çağıran’ın, hobileri arasında; kitap okumak, yazılar yazmak, yüzmek, futbol izlemek, yürüyüş yapmak ve müzik dinlemek yer almaktadır.