Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu mekandır.

İslamiyet’in değerlerine, kültürüne, örf, adet ve geleneklerine, Türklerin kültürüne, örf adet ve geleneklerine göre, ölülerin yattığı mekanlar, kutsal mekanlardır. Ölen kişilere ve yattıkları mekanlara saygı duyulur.

Ölmüş kişilerin defnedildiği mekanlar ziyaret edilirken yas tutulur, dualar edilir.

Slogan atılmaz. Siyasi propaganda yapılmaz.

Tarihte bugüne kadar mezarlık ziyaret edilirken, slogan atılmamıştır. Siyasi propaganda yapılmamıştır. Yapıldığının örneği yoktur.

Anıtkabir’in, yönetimini ve işleyişini düzenleyen özel yasa var.

Anıtkabir’in yönetimini ve işleyişini düzenleyen özel yasayla, Anıtkabir’in yönetimi, Genel Kurmay Başkanlığı’na ve Genel Kurmay Başkanlığına bağlı, Anıtkabir Komutanlığına bağlanmıştır.

Anıtkabir yönetim yasasının ve yönetmeliğinin 12. maddesine göre, Anıtkabir ziyareti sırasında slogan atmak yasaktır.

Anıtkabir tarihinde, Anıtkabir’i ziyaret eden cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların, parti genel başkanlarının ziyaretleri sırasında, siyasi slogan atılmamıştır. Atıldığının örneği yoktur.

10 Kasım 2019 tarihinde AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP Milletvekilleri, CHP Milletvekilleri, İYİ Parti Milletvekilleri, MHP Milletvekilleri, Genel Kurmay Başkanı, Kuvvet komutanları, üst düzey askeri komutanlar, üst düzey sivil bürokratlar 9’u 5 geçe Atatürk’ün mozolesinin önünde saygı duruşunda bulundular.

Anıtkabir Komutanlığı, saat 10’da Anıtkabir’in halkın ziyaretine açılacağını duyurmuştu. Anıtkabir’in çevresi polislerle ve bariyerlerle çevrilmişti.

Törene kimlerin katılabileceği belirlenmiş, Anıtkabir ve emniyet yetkililerine bildirilmişti.

Adı bildirilenlerin dışında kimse içeriye alınmıyordu.

Ancak AKP’li 500 kişiye yakın bir grup, planlı ve programlı bir şekilde önceden içeri alınmış, Misakı Milli Kulesi önüne yerleştirilmişti.

Saygı duruşu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan partilerin genel başkanları, İç İşleri Bakanı, milletvekilleri, Ankara Valisi, Genel Kurmay Başkanı, üst düzey komutanlar, Misakı Milli Kulesine gitmek üzere Mozoleden ayrıldılar. Heyet Misakı Milli Kulesine giderken, önceden Misakı Milli Kulesi önünde yerleştirilmiş olan 500 kişiye yakın AKP’li grup, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görünce “Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan” diye siyasi slogan atmaya başladılar.

İslam dinine göre ölülerin yattığı mekanlar, kutsal mekanlardır.

Önceden özel olarak getirilip Anıtkabir’de konumlandırılmış olan AKP’lilerin, yüksek sesle Erdoğan’a yönelik attıkları siyasi slogan ve alkışlar:

- Anıtkabir’in yönetim ve işleyişini düzenleyen yasaya ve yönetmenliğe aykırıydı.

- İslamiyet’in değerlerine, kültürüne, örf, adet ve geleneklerine aykırıydı.

- Türklerin mezar ziyareti kültürüne, örf, adet ve geleneklerine aykırıydı.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini alkışlayanlara gülücükler göndererek el salladı ve teşekkür etti.

Erdoğan Misakı Milli Kulesinde defteri imzalayıp çıktıktan sonra slogan atmaya Erdoğan’ı alkışlamaya devam ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kere daha kendisini alkışlayanlara gülücükler gönderdi. El salladı ve teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övgü sloganlarıyla alkışlayan AKP’liler, Atatürk’ün mezarının yer aldığı mozolenin önündeki ziyaretçi toplanma alanını, AKP’nin siyasi miting alanına dönüştürdüler

Siyasi yaşamının her kademsinde (Belediye Başkanlığı, Başbakanlığı, Cumhurbaşkanlığı) Allah’ı ve dini siyasete alet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 10 Kasım 2019 tarihinde Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’i ziyareti sırasında, atılan siyasi sloganlarla, Anıtkabir’in AKP’nin siyasi miting alanına dönüştürülmesi ile:

- Atatürk’ün kemikleri sızlatıldı.

- Kurtuluş Savaşı’nda cephelerde düşmanla savaşırken canlarını kaybeden askerlerin kemikleri sızlatıldı.

- İslamiyet’in değerleri, Kültürü, örfünü, adet ve gelenekleri, Türklerin, örf, adet ve gelenekleri ayaklar altına alındı.

- Atatürk’ün Mezarının yer aldığı Anıtkabir’in siyasi miting alanına dönüştürülmesi,

- Erdoğan’ın öven siyasi sloganlar atılması,

- İslamiyet’in değerlerinin, Kültürünün, örfünün, adet ve geleneklerinin, Türklerin, örf, adet ve geleneklerinin ayaklar altına alınmıştır.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ün mezarının yer aldığı Anıtkabir ziyareti sırasında kendisini öven slogan atan kişilere gülücükler göndererek el sallaması, teşekkür etmesi,

- İslamiyet’in, değerleri, kültürüne, örfüne, adet ve geleneklerine uygun değildi.

- Kuran’a inanan samimi Müslümanlara soruyorum. Erdoğan’ı desteklemeye devam edecek misiniz?

- Anıtkabir’in yönetimini düzenleyen yasaya ve yönetmenliğe göre Anıtkabir’de siyasi slogan atılması yasaktır. Anıtkabir’in yönetiminden sorumlu olan Genel Kurmay Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini kuran ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’de siyasi slogan atılmasına, Anıtkabir’in bir siyasi partinin miting alanına dönüştürülmesine izin vererek, suç işlemişlerdir.

Not: 10 Kasım’da Anıtkabir’de Atatürk’ü anma töreni protokolünde yer aldım. Misakı Milli Kulesi önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgü sloganları atılırken ve alkışlanırken oradaydım. Yaşanan olayların tanığıyım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.