adıyamanlılar net
adıyamanlılar net
23 Ekim 2018 Salı 11:35
302 Okunma
Rehnuma Derneği niçin kuruldu?

Genel Merkezi Adıyaman'ın Kahta İlçesinde Olan Rehnuma Derneğinin Genel Başkanı Gaffar Çelik Derneğin kuruluş nedenlerini ve amaçlarını açıkladı. Çelik açıklamasında;

"2015 yılında kuruluşunu yaptığımız derneğimiz, toplumumuzun dini, ahlaki, kültürel, sosyal hizmet sahasında yeni açılmış bir sayfasıdır. Her Müslüman gibi bizlerdede oluşan davet sorumluluğu bizi daha hassas düşünmeye sevk etti. Gerçek akideyi öğrendikçe, Kuran ve Sünnet davetini kabul ettikçe, hayatımız ve bakış açımız değişmeye başladı ve dinin bizlere verdiği bazı sorumlulukların farkına vardık. O sorumluluğun da “Ya öğrenen ol ya öğreten ol ya da seven ol “ sorumluluğu olduğunu fark ettik. Öğrendiklerimizi yaşamakla birlikte, yaşatma ilkesini nasıl başarabiliriz diye düşünmeye başladık. Anladığımız ve anlatmak istediğimiz, Mus’ab bin Umeyr olunmadan Hz Ömer işine soyunulmayacağıdır. Rabbimizin buyurduğu gibi: “(İnsanları) Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve “Ben Müslümanlardanım” diyenden kimin sözü daha güzeldir?” (Fussilet 33). Bidatların bu kadar yaygınlaştığı ve şirkin her tarafı kapladığı, dinin yerini hurafelerin aldığı bir ortamında elbette boş duramazdık. Bu durum bizleri neler yapılabilir düşüncesiyle Rehnuma-Der çatısı altında toplanmaya sevk etti.  Rabbimize hamd olsun, bu sorumluluk sürecinde iyi bir mesafe kat ettiğimiz söylenebilir. Toplumdaki bu kötü gidişata Rabbimizin emri gereği “dur” diyebilmek gayesiyle, şunları gerçekleştirmek için hem Rabbimize, hem de kendimize söz verdik. Bunun için:

1- Fakir ve muhtaç kişileri tespit etmek

2- Konferans, panel ve seminerler düzenlemek

3- Davet çalışmalarını internet ortamına taşımak

4- Çeşitli davet toplantı ve organizasyonlara dernek vasfıyla iştirak etmek.

5- Maddi imkânlar nispetinde, ihtiyaç sahiplerini tespit etmek ve yardımda bulunmak

6- Dini bilgilerin doğru bir şekilde halka ulaştırılması için, cd, DVD ve broşür türü materyaller hazırlamak ve dağıtmak

7- Başkalarıyla yardımlaşmak ve ilim içerikli kurslar düzenlemek

8- Genel davet çalışmalarında bulunmak

9- Kadınların davetteki rollerini etkinleştirmek

10- Kuran Kursları açmak

11- Öğrenci yurtları açarak, eğitim alanına katkı sağlamak

Ayrıca Müslüman Gayri Müslim kim olursa olsun yardıma muhtaç kim varsa Hz Ömer gibi adaletli bir şekilde yardımcı olmak Allahu Teâlâ’nın yardımıyla bu hayır işinde vesile olarak bütün insanlığa ulaşmayı bir görev bildik. Irk, dil, din ve cinsiyet ayrımı yapmadan kim ezilmişse kim ezilmekteyse yanında olacağımızı, yaşlı, yetim tüm ihtiyaç sahiplerine Rehnuma Derneği bünyesinde onlara yol olup elimizden gelenin en iyisini yapıp yardımcı olmaya çalışacağımızı söylemekten gurur duyarız.  İşte bunları gerçekleştirmek niyetiyle Rehnuma -Der’i kurduk. Rabbim bize hayrın yollarını kolaylaştırsın. Bizler Kâhtalı Müslümanlar olarak, bu uğurda çaba sarf etmeye söz verdik. Umarız ki Rabbimiz bizleri muvaffak kılar. Bu düşüncelerimizin gerçekleşmesi için Rabbimizden ihlas ve gayret niyaz ediyoruz ve sizlerden de dua bekliyoruz." dedi.   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.