“Yoga Olimpiyat Oyunları, insan bedenindeki ebedi varlığın, beden aracı ile kendini ifade ettiği bir platformdur bir bakıma.”

Merhaba Başkanım, geçen ayki röportajımızdan beri Yoga Olimpiyatları projesindeki gelişmeleri merak ediyoruz. Öncelikle şunu söyler misiniz, mevcut durumda kaç katılımcı var ve kaç ülkeden?

Şu an itibariyle 5300 civarında katılımcı var 210 ülkeden. Bu bir rekor, dünyanın her köşesinden farklı ırklardan, dillerden, dinlerden, yaşlardan, cinsiyetlerden katılımcı var. Yoga Olimpiyat Oyunları’nda sekiz kategori var ve her kategori kendi içinde muazzam bir yaratıcılık sunuyor. Herkes kendini ifade edebiliyor.

Yoga Olimpiyatları’na sunulan her performans bir ifadedir aslında. Katılımcı kendisini, yaşama bakışını, algılayışını, umutlarını, sevgisini, nefretini ifade ediyor. Bu tam da bizim yapmak istediğimiz bir şey. Bir açıdan biz herkes kendini ifade etsin diye Yoga Olimpiyat Oyunları platformunu kurduk diyebiliriz.

İnsan bedeni içindeki ebedî varlık kendini beden aracı ile Yoga Olimpiyat Oyunları’nda ifade ediyor. Birlik, çeşitlilik varsa anlamlıdır. Her insan eşsizdir, birlik eşsizlikten doğar. Tek bir canlıyı bile varoluştan ayırırsanız, -ki buimkânsız, birlik olmaz.

Her yoga sever, kendi eşsizliğini ifade ettiği Yoga Olimpiyat Oyunları’nda birliğin oluşmasına katkıda bulunuyor.

Başkanım, sizin çok kıymetli çabalarınız sonucunda bir tarihin yazılmasına tanık oluyoruz. Uluslararası Yoga Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Spor Federasyonları Küresel Birliği (GAISF) ile olan temaslarınız hakkında bize neler söylersiniz?

Evet, bir tarih yazılıyor. İnsanlık tarihi yazılıyor.

IYF olarak 2017’den beri IOC ve GAISF ile temas hâlindeyiz ve GAISF üyelik sürecimiz devam ediyor. Yoga alanında dünyanın en yaygın ve büyük kuruluşuyuz zaten, fakat GAISF üyeliği için IYF üyelerinin kendi ülkelerinde yoganın tek resmî federasyonu/derneği olması gerekiyor. Yoga alanında bu hiç kolay bir şey değil çünkü yoga, dünyanın büyük bir kısmında resmî spor dalı olarak kabul edilmiyor. Biz IYF olarak bunun üzerinde çalışıyoruz.

Yani yaptığımız şu aslında; bir ülkede bir yoga federasyonu üyemiz olabiliyor. Sonra o federasyonun kendi ülkesindeki resmî spor otoritesi ya da ulusal yoga olimpiyat komitesi tarafından ülkenin tek resmî yoga federasyonu olarak kabul edilmesi üzerine çalışıyoruz. Böylece üye yoga organizasyonlarımızın kendi ülkelerinde resmiyet kazanmaları ile yogayı önce ülkeler bazında resmî spor dalı hâline getiriyoruz, sonra da bu organizasyonlar uluslararası bir kuruluş olan IYF’nin üyesi oldukları için yoga faaliyetleri uluslararası bir nitelik kazanıyor.

GAISF ve IOC ile gidilen yol, anlaşılacağı gibi uzun bir yol ama çok çalışıyoruz ve bu yolu en kısa sürede kat etmeyi hedefliyoruz.

Peki Başkanım, IYF’nin hangi üyeleri kendi ülkelerinde yoganın resmîorganizasyonu oldu?

Süreci tamamlanan, devam eden ve henüz başlayan üyelerimiz var. Afrika ülkelerinden Seyşeller resmî oldular ve buna dair kendi ülkelerindeki resmî spor otoritesinden tanınma sertifikasını aldılar. Özbekistan ve Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan bugün yarın olacaklar, süreç tamamlanmak üzere. Kırgızistan, Nepal şu an için süreçte.

Bu ülkelerin dışında süreci yeni başlayan, görüşme aşamasında olduğumuz, hangi ülkelerde nasıl bu süreci başlatabiliriz diye çalışmalarımız devam ediyor. Sonuna kadar gideceğiz, 210 ülkede yoganın resmî olması için çalışacağız.

Başkanım, Yoga Olimpiyat Oyunları iki yıldır video ile yapılıyor. Fiziksel olarak ne zaman yapılacak? O zaman nasıl bir organizasyon düşünülüyor?

Evet, pandemi sürecinde video ile katılım oldu mecburen. Ama bir yandan da bu bizim işimize yaradı, böylece çok yeni bir alanı keşfettik. Yani video ile katılım daha kolay olduğu için sosyal medya üzerinden dünyanın her yerine ulaşma imkânı bulduk. Bu pandemi ile gelen bir avantaj aslında. Ve biz bu avantajı çok iyi değerlendirdik, 210 ülke 5300 katılımcı.

5300 katılımcı ne demek biliyor musunuz? Bir katılımcı için en az 10 yoga severe davet gönderiliyor. Bu da 53.000 yoga sever ile birebir temas kuruldu demek. Ayrıca yapılan paylaşımlar milyonlarca yoga severe ulaştı demek oluyor. Bu insanlar çevrelerinde Yoga Olimpiyat Oyunları’nı konuşuyorlar, katılmayanlar da konuşuyor. Sonuç olarak müthiş bir tanıtım yaptık.

Fiziksel olarak ne zaman olacak? Bu pandemi şartlarına bağlı, biterse 2022’de olur. Bitmezse 2023’te olur…

Bu arada biz birebir sosyal medya üzerinden temaslara ve davetlere devam edeceğiz. Fiziksel olsa da bu devam edecekçünkü müthiş etkili bir tanıtım. Bu konuda ekibimiz çok güçlü ve deneyimli.

Yoganın dünyadaki dağılımı hakkında da çok şey öğrendiniz bu süreçte değil mi? Uluslararası Yoga Uzmanlığı Sertifikasyon eğitiminin yaygınlaşması için neler yapıyorsunuz?

Doğru, yoga hangi ülkede nasıl, kimler tarafından ve ne şekilde uygulanıyor artık çok iyi biliyoruz. Hangi ülkelerde daha yaygın, hangi ülkelerde neredeyse hiç bilinmiyor artık bu konuda uzmanız diyebiliriz.

Herkes yoga yapıyor bir şekilde fakat çok çeşitli şekillerde uygulamalar var. Biz uygulamalar arasında herhangi bir seçim ya da puanlama yapmıyoruz. Fakat eksikleri gidermek ve daha sistemli, ekonomik, pratik bir eğitim vermek için uluslararası yoga uzmanlığı sertifikasyon programını sunuyoruz. Bu programı American Yoga Associationile birlikte yurtdışına veriyoruz. Dünyanın neredeyse her ülkesinde program aktifleşti ve yaygınlaşıyor. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz.