banner92
28 Şubat 2013 Perşembe 22:22
397 Okunma
Memurlar maaş bardolarını yaktı


 Kamu-Sen üyesi bir grup memur, 2015 yılı için yapılan zammı protesto ederek bardolarını yaktı.

Demokrasi Parkı’nda toplanan Kamu-Sen Adıyaman Şubesi üyesi bir grup, ellerinde sendika bayraklarıyla sloganlar atarak hükümet tarafından maaşlarına 2015 yılı için yapılan zammı protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Şemsettin Ağar, 2013 Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin memurlar ve emekliler adına imzalanmış bir Sevr Anlaşması olarak niteledi.

Memurların haklarının masa başında gasp edildiğini ileri süren Ağar, “Memurlarımızın sorunları yok sayılmış, 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır” diye konuştu.

Toplu sözleşme masasının memurlar için pazarlık yapılan yer olarak görüldüğünü belirten Ağar, bu pazarlığın kapalı kapılar ardında yapıldığını dile getirdi.

Toplu sözleşmenin basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı bir sözleşme olduğunu iddia eden Ağar, şöyle devam etti:

Toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır. 2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zam, ortalama memur maaşında yüzde 5,2, en düşük memur maaşında yüzde 7,2, mühendis maaşında yüzde 3,7, avukat maaşında yüzde 4, doktor maaşında yüzde 3 artış demekti ama yıllık enflasyon yüzde 8,17 oldu.  Buna göre en 2014 yılında aylık olmak üzere, bir doktor 182 lira, mühendis 175 lira, avukat 156 lira, imam 69 lira, hemşire 56, düz memur 42; şoför 36; 15inci derecenin 1inci kademesindeki hizmetli ise, 24 lira enflasyon nedeniyle zarara uğradı”

Geçen yıl bir ailenin temel ihtiyaç kalemlerinden haberleşme giderleri yüzde 39.6, ulaşım harcamaları yüzde 18,  giyim harcamaları yüzde 11.9, çevre ve su giderleri yüzde 10.9, gıda harcamaları ise ortalama %10,7 arttığını kaydeden Ağar, yine geçen yıl çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı yüzde 9.4, dört kişilik ailenin asgari geçim sınırı yüzde 10.9, açlık sınırının ise yüzde 9,8 yükseldiğini ve Mercimeğ yüzde 42, pirince yüzde 31, dana etine yüzde 19, peynire 16, yoğurda yüzde 11 ekmeğe ise yüzde 15 zam geldiğini belirtti.

– Yüzde 12 ek zam istiyoruz

İstatistiklere yansıyan enflasyon rakamlarının yüzde 8 olduğunu ancak ceplere yansıyanının ise en az yüzde 10’u bulduğunu ileri süren Ağar, “Geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğumuz temel harcamalar tam 403 lira arttı. Kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 TL dikkate alındığında, bir memur ailesi, geçtiğimiz yılı 280 lira zararla kapattı. Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda yüzde 12,56’ya denk geliyor. İşte biz, bu yüzden yüzde 12 ek zam istiyoruz. Gerçekler ortadayken hem Memnun-Sen, hem de iktidarın pişkin açıklamaları akıllara zarar veriyor. Bu durumda dahi, “Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik” diyebiliyorlar. Başbakan, “Memurlara yüzde 17 zam verdik” diyor, Maliye Bakanı, “yüzde 8,5 zam verdik” diyor. Başbakan’ın dediği gibi memura %17 zam yapılması için, 425 lira zam almamız gerekir. Soruyorum, 2014’de 425 lira zam alan var mı? Yok

Maliye Bakanı’nın dediği gibi yüzde 8,5 zam yapılması için, 213 lira zam almamız gerekir. Soruyorum, bu kadar zam alan var mı? Yok” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamada “Memur maaş zammını abarttık” dediğini ifade eden Ağar, “Gerçekten 2 yıldır, memura verdikleri 123 lirayı abarta abarta bitiremediler. Kim ne derse desin, güneş balçıkla sıvanamaz. Memurların ve emeklilerin koskoca iki yılı resmen çalınmıştır. Kelime oyunları yaparak kamu çalışanlarını kimse kandırmaya ve aldatmaya kalkmamalıdır. 2014 yılı borç yükü ve geçim sıkıntısıyla geçiren memurlar tüm gerçeklerin farkındadır. Kamu çalışanları, çalınan 730 günün 365’ini, bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirdiler. Şimdi önümüzde çok daha zor geçecek bir 365 gün daha var” dedi.

Geçtiğimiz yıl memurların 123 lira zamma mahkum edildiğini dile getiren Ağar, bu yıl ise memurların yüzde 3+3 zamma mahkum edilmek istendiğini iddia etti.

Memurların bu gün itibariyle yılın ilk maaşını aldığını anımsatan Ağar, memurların sözde zamlı maaşlarını aldığını ve acı gerçekle yüzleştiğini ifade etti.

Türkiye Kamu-Sen olarak 2013 Ağustos’undan beri, gerçekleri dile getirmeye çalıştıklarını söyleyen Ağar, şöyle konuştu:

“İmzalanan toplu sözleşmenin defolu olduğunu, memurların haklarının gasp edildiğini ifade ediyoruz. Malum konfederasyon ise 123 lirayı, yüzde 3+3 zammı anlata anlata bitiremiyor. Gerçekler ortada 2014 memurlarımız ve emeklilerimiz için kara bir yıl odu. 2015 daha da zor olacak. Şimdi malum konfederasyon, iktidarın arkasına saklanmış, Başbakan’a perde arkasından sufle yapıyorlar, Başbakan da “Memurlara yüzde 17 zam yaptık” diyor. Allah için çıkıp da Başbakan’ı, Maliye Bakanı’nı dahi düzeltmediler. Lafla peynir gemisi yürümez. Yalanla hiç yürümez. Artık memurlar da gerçeği görmelidir. Memurlar adına bir tek açıklamaya imza atmayanlar, Memuru unutup, yolsuzluğa, hırsızlığa destek verenler, bir yılda ailenin zorunlu harcamaları 403 lira artmışken, 123 lira zamma “Evet” diyenler, Hizmetlileri yok sayanlar, 4/C’lilere; vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar, Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, 2 gün içinde memuru masada satıp kaçanlar, “Ben sendikacıyım” diyemezler. Millete ait değerleri atıp, satıp peşkeş çekenler, Arazileri, ormanları, madenleri yakıp, yıkıp yok edenler, Milyonlarca vatandaşın hakkını çalıp, çırpıp iç edenler, Çalışmadan zengin olma hevesiyle, memurların alın terini gasp edenler, Mevki, makam ve siyasi çıkarları uğruna kamu görevlilerini masada satanlar, Şu soğuk günlerde evinde battaniyeyle ısınmaya çalışanların, ellerini otomobil egzozlarında ısıtanların, soğuktan donan bebeklerin ahını aldılar. Bir yıl sonrasını dahi göremeyen ve memurların kazanılmış haklarını bile savunmaktan aciz bir konfederasyonun, 2 milyon 600 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin dolayındaki emekliyi temsil edemediği açıktır. 2015 yılının yeni bir toplu sözleşme sürecine sahne olacağı düşünüldüğünde, memurlarımızın bugünkü kayıplarının ve ellerinden uçup giden 730 günün hesabını yaparak sendikal taraflarını belirlemeleri, hayati derecede önem kazanmıştır. İktidar, sarı sendika işbirliği, 730 günümüzü cehenneme çevirmiştir. Memurlarımızın artık kaybedecek, feda edecek, heba edecek bir tek günü dahi kalmamıştır. Bu bakımdan, memur ve emeklilerin kayıplarının telafisi hayati derecede önemlidir. Biz, yüzde 12 ek zam talebimizi sonuna kadar dile getireceğiz. Biz, memurlarımızın haklarını sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Biz, gerçekleri, her şeye rağmen, her platformda, her ortamda söyleyeceğiz. Ay sonunu getiremeyen, borç batağında çırpınan, masada pazarlanan milyonlarca memurun, bordrosundan yükselen bu ateş, hem bu dünyada, hem öteki dünyada yalancıları, arsızları ve memur pazarlamacılarını saracaktır”

BHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.