26 Nisan 2020’de vefat eden Abuzer Yıldırım’la, Malatya’dan Adıyaman’a ilkgeldiği 2001-2002 yıllarında dostum Cuma Yılmaz vesilesiyle tanışmıştım. Emlak ofisim faaliyette iken bazen ziyarete gelir, bazen de kendim Sümerevleri Mahallesindeki evinde ziyaret ederdim. İşyerimi kapatarak ticarete nokta koyduğum2015 yılından sonra “bir ayağımın gittiği”Ankara’dan Adıyaman’a dönüşlerimdeziyaret eder, memleketin ülkesi ve milletiyle, alevisive sünnisiyle bölünmez bir bütün olduğu ve özellikle Adıyaman’ın kalkınması konusunda herkesin elinden gelen katkıyı vermesi gerektiği konularında ikili, bazen de dostum emekli eğitimci Mehmet Ali Alkuş’la birlikte üçlü memleket sohbetleri yapardık…

Allah selamet versin, Adıyaman İl Emniyet Müdür Yardımcısı Tevfik Şahinel, görev yaptığı 2013 yıllarındaki bir sohbetimizde aktardığı anekdotta, “Okullar öğretime başladığında Abuzer bey, ‘Yoksul 40-50 öğrenciyi giydireceğim. Sırf makam sahibi insanların yakını diye değil de gerçekten yoksul aile çocuklarını bulmak için ne yapabilirim?’ diye sormuştu. Yoksul ailelerin kayıtlarını da düzenlediğinden tavsiye ettiğim Toplum Destekli Polis Büro Amirliğimiz eliyle gerçek yoksul aile çocuklarını tepeden tırnağa, hem de basından uzak giydirmeye başladı.Doğrusu, Şıh’ları pek sevmezdim, ancak cami ile birlikte Diş Hastanesini de yaptıran Abuzer Yıldırım’ı tanıdıktan sonra halkın Şıh dediği insanların gerçekte nasıl bir insan olması gerektiğini öğrenmiş,Abuzer bey gibi toplum yararına eser meydana getirip devletine, milletine bağışlayan Şıh’ların da olabileceğini görmüş oldum.” Demişti.

Abuzer bey, çevrede kendisini seven ve dürüstlüğüne inanan insanların gönüllü bağışlarının hayra yönlendirilmesini sağladığı ifade edilen, cami ve mescit gibi dini tesislerin yanı sıra devletin asli hizmet binalarını da yapmayı ilke edinen, ikamet ettiği 18 yıl içerisinde Adıyaman’a birçok eser kazandıran bir hayırseverdi. Bilmediklerim olabileceğinden bir yakınından talep ettiğimlistedekieserleri, hizmet amacına göre aşağıdaki gibi altı grupta sınıflandırarak karınca kararınca tarihe toplu not düşmeyi görev bildim:

SAĞLIK TESİSLERİ: 1-Adıyaman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi,2-Tut İlçesi Kaşlıca Köyü Zeliha Yıldırım Aile Sağlığı Merkezi,

EĞİTİM ÖĞRETİM TESİSLERİ: 1-Adıyaman Hatice-Abuzer Yıldırım İlkokulu,2-Tut ilçesi Abuzer Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi,3-Tut ilçesi Yaylımlı Köyü Abuzer Yıldırım İlkokulu, 4-Tut İlçesi Kaşlıca Köyü Abuzer Yıldırım İlkokulu, 5-Tut İlçesi Boyundere Köyü İlkokulu.

DİNİ TESİSLER: 1-Adıyaman Mehmet Kırçalı Camii, 2-Tut ilçesi Salah Camii, 3-Tut ilçesi Köseli Köyü Abuzer Yıldırım Camii,

TAZİYE EVLERİ: 1-Adıyaman Abuzer Yıldırım Taziye Evi, 2-Tut İlçe Müftülüğü Abuzer Yıldırım Taziye Evi, 3-Tut ilçesi Kaşlıca Köyü Abuzer Yıldırım Taziye Evi,

JANDARMA TESİSLERİ: 1-İl Jandarma Alay Komutanlığı hizmet binası ve mescidi, 2-Komutan konutu ve nizamiyesi, 3-Özel Harekât nizamiyesi,

EMNİYET TESİSLERİ:  1-İlÖzel Harekât ve Çevik Kuvvet Şube hizmet binası, 2-İl Emniyet Müdürü konutu, 3-Polisevi Gazinosu, 4-Adıyaman AltınşehirŞehit Ahmet Yıldırım Polis Merkezi ve nizamiyesi, 5-Valilik giriş kontrol noktası.

Genel toplamda yirmibir adet olduğu anlaşılan eserlerden yalnızca bir-ikisinin kısmen yapım aşamasında olmasının yanı sıra resmi kurum bahçe duvarı ve okul kantini gibi eserlerinise listede yer almadığını da belirtmek gerekiyor.

Adıyaman’a döndüğümde, Koronavirüsümü kimseye vermemek(!) ve başkasının koronavirüsünü(!) dealmamakadına en az bir yıl daha birlikte yaşamak zorunda olduğumuz candüşmanımıza karşı‘nefse ağır gelse de’ alacağımızkatı tedbirlerle,Börgenek Köyü’ndeki ebedi istirahatgâhı ile kan ve gönül yakınlarını ziyaret etmeyeçalışıp kabri başında her eseri için birerden yirmibir kez Fatiha okuyacağım…Ayrıca başka bir dostumun adını ararken her rastladığımda Fatiha okumak için, rahmete eren diğer dostlar gibi adını cep telefonu rehberimden silmeyeceğim inşallah…

Ha… Sağlığında Adıyaman’da yirmi bir eser inşa ederek devletimize, milletimize bağışlayan Abuzer Yıldırım’ınvefatından sonra,devlet tarafından yapılacak benzer tesislerden kaç adedine, “vefa” gereği rahmetlinin adıverilir acaba?

 Birlikte göreceğiz!..

Mustafa Işıldak 3.7.2020

[email protected] 0532-422 95 28

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinan Temel 2020-07-02 15:50:47

Allah rahmet eylesin... İyileri, iyilikleri her daim anmak gerek ki, emsal olsun, artsın, yayılsın... EyvAllah...

Avatar
Mehmet akar 2020-07-03 15:05:11

Bu kadar hizmeti hangi geliri ile yaptı. Selam.

Avatar
Antivürüs 2020-07-05 13:26:09

Bu muhterem efendi bu hizmetleri ve fedakarliklari sadece Allah rızası için yaptıysa onfan Allah razı olsun.
Ama bu durum şüpheli...
Çünkü, Allah Kuran'ı kerimde ve hadisi şeriflerde eğer bir kimse yaptığı bir iyiliği halkın "Şu adam ne güzel hayır yaptı" dedirtmek için hayır yaptı ise, yaptığı hayır yüzüne çarpılır diyor.
Bu zat yaptığı hayır işletmelerine kendi ismini verdirttiğine göre bu hayırların Allahın nezdinde bir değeri yoktur.
Gerçekten samimi olsa, desteğini ve hizmetini adını duyurmaksızın, reklamını yaptırtmaksızın Allahın rızasına uygun olarak ismini gizleyerek yapardı.
Bir şeyhhin takvayı bilmesi ve bu eylemin de takvayla örtüşmediğini bilmesi gerekirdi.