23 Haziran 2015 Salı 04:17
1715 Okunma
Rehber Öğretmeni Esra Ayşe Arıkan;'Sözüm Ailelere'


YARIN GÜNLERDEN S-I-N-A-V

Eveeet,  yarın günlerden sınav ve bu çok önemli bir gün; çünkü yarın öğrencilerimizin hayatları belirlenecek, kişilik ve başarıları sorgulanıp, üzerlerine etiketleri yapıştırılacak ve bu etiket onların geri kalan yaşamlarında onlara olan bakış açısını oluşturacak. Tabii ki sadece öğrencilerimizin değil, ailelerimizin de..

Türkiye de sınava görüntüde tek bir birey girer,  ancak sınav ülkemizde öyle bir nam yapmıştır ki yavaş yavaş büyüyen bir çığ misali etkisine, o yıla kadar sınav hakkında en ufak bir bilgisi olmayan bireyin yakın çevresini de alarak büyür ve bu yıl sınav aile hayatımızı da doğal olarak etkiler, aileler derslerinde başarılı olan çocukların ailelerle görüşmeye başlar, evde yemek saatleri gibi ortak faal olunan zaman dilimleri çocuğun dershanesinin saatine göre düzenlenir, misafir kabul edilmez, ziyarete gidilmez, televizyon izlenmez… Neden çünkü çocuk o yıl sınava girecektir, neyse gel zaman git zaman sınav günü gelir çatar, artık yapılan fedakârlığın karşılığı ailelerce alınmalıdır, çünkü koca bir yıl bir çocuk için, yıllarca süregelen düzen değiştirilmiştir.

Neyse, birey sınava girer ancak istenen başarı elde edilemez,  aile ve çevre o kadar çok beklentiye girmiştir ki, bu sonuç aileyi derinden yaralar, sırada suçluyu yargılamak vardır. Ailenin gözünde tek suçlu çocuktur, çünkü o kadar dershane parası, kısıtlanan ev hayatları, eksik kalınan gezmeler, yemekler, düğünler, ziyaretler hepsi boşa gitmiştir çünkü çocuk başarısız, vurdumduymaz ve yeteneksizdir.

Sonuç olarak alın size çocuğu tarafından çalışmayarak ailesini utandıran ebeveyn, ailesi ve tarafından acımasızca eleştirilen, özgüveni yerle bir olmuş çocuk ve karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan aile ortamı dağılmış bir aile, kısaca Türk filmi misali bir aile tragedyası(ERLER FİLM SUNARJ ).

Sözüm Ailelere,

Çocuklarımızdan sınav başarısı beklerken, eğitim sistemimizi, çocuklarımızın sınava olan hazırlık sürecindeki doğru ve profesyonel desteğimizi ve çocuğumuzun zihinsel ve mental becerilerini sorgulayalım.

Peki son günde çocuklarımıza karşı nasıl bir yaklaşım tarzı sergilemeliyiz?

Öncelikle bu sınavın çocuğun hayatı için çok büyük bir önemi olduğunun bilinmesine rağmen, her ne olursa olsun çocuktan daha önemli olmadığı bilinci ailelerce mutlaka taşınmalıdır.

Genel olarak son gün her ne kadar zor olsada normal bir gün havasında geçirilmeli olumlu ya da olumsuz her hangi farklı ve özel bir günmüş havasına mümkün oldukça girilmemelidir. Çünkü sınav hakkında olumlu ve güven arz edici konuşmalar da, çocukta ailesinin büyük beklentiler içinde olduğu algısı oluşturacak ve çocuğun kaygı düzeyini yükseltecek ve bu da ertesi günkü sınav için olumsuz sonuçların doğmasına neden olacaktır.

Evet yarın günlerden sınav, ve yarın da güneş doğacak, rüzgar esecek, bir çocuk dünyaya gelecek, bir çiçek açacak, yani her şey doğal sürecinde seyredecek, lütfen sizlerde sınavı doğal sürecin bir parçası olarak kabul edin ve çocuklarınıza sınav sabahı aileleri için ne kadar önemli olduklarını hissettirin

                                                                                                       

 

 

                                              Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

                                                             Esra Ayşe ARIKAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.