banner50
27 Ağustos 2014 Çarşamba 02:39
645 Okunma
MEMUR-SEN VE HAK-İŞ 1 MAYIS’I TANDOĞAN’DA KUTLAYACAK


İşçi ve memur sendikaları konfederasyonlarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı birlikte kutlama kararı çerçevesinde, Memur-Sen ve Hak-İş, Ankara Tandoğan’da ortak kutlama yapacak. İki konfederasyon genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri kutlama kararıyla ilgili, Memur-Sen Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenlendi.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından ortak bildiride, 1 Mayıs’ın önemine vurgu yapıldı. Gündoğdu, bu ülkenin işçileri, kamu çalışanları, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, gençleri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs`ta alanlarda olacaklarını belirterek, “Haklar için, özgürlükler için, demokrasi için, adalet için, saygın bir iş için, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için birlikteyiz” dedi. Daha özgür, daha müreffeh, demokratikleşmeyi tamamlamış bir Türkiye için alanlarda olacaklarını ifade eden Gündoğdu, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklar için 1 Mayıs 2012’de Tandoğan başta olmak üzere diğer illerde de alanlarda olacaklarını kaydetti.

 

“Barajsız, engelsiz Toplu İş İlişkileri Kanunu için alanlardayız” diyen Gündoğdu, kamu çalışanlarının ilk defa oturulacak toplu sözleşme masasında haklarını almak için de alanlarda olacaklarını vurguladı. Kamu çalışanlarına toplu sözleşmeyle birlikte grev ve siyaset hakkı almak, iş kazalarının, güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın ve taşeronlaşmanın sona erdirilmesi için meydanlarda olacaklarını belirten Gündoğdu şöyle devam etti: “İşsizliğin azaltılması ve düşük ücret politikasına son verilmesi, sendikalı olma hakkı verilmeyen kamu çalışanlarının da sendikalı olabilmesi, 4/B ve 4/C başta olmak üzere tüm sözleşmelilerin kadroya alınması, 28 Şubat ve 12 Eylül başta olmak üzere tüm antidemokratik süreçlerde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi, kayıt dışı çalışmanın devam etmemesi, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, örgütlenen işçilerin işten atılmaması, iş kazası adı verilen iş cinayetlerinin son bulması için alanlardayız. Biz, özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik bir anayasa ve demokratik sendikal yasalar, özgür toplu pazarlık hakkı için; inanç ve düşünce özgürlüğü adına sesimizi yükselterek alanlardayız.”

 

TÜRK-İŞ VE KAMU-SEN TANDOĞDAN’DAKİ KUTLAMAYA DESTEK VERECEK

Daha sonra sözü alan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise 1 Mayıs’ın bütün çalışanlar için tarihi bir gün olduğunu belirterek, kutlamaları bu perspektifte yapacaklarını kaydetti.  “Sorunlarımızı ve taleplerimizi ortaya koyacağımız 1 Mayıs`ı Hak-İş ve Memur-Sen olarak birlikte kutlamanın heyecanını duyuyoruz” diye Arslan, Tandoğan’daki kutlama programı hakkında bilgi verdi. Türk-İş ile Türkiye Kamu-Sen`in Ankara Tandoğan Meydanı`ndaki kutlamaya destek vereceklerini belirten Arslan, söz konusu iki konfederasyonun İzmir`de düzenleyeceği kutlamalarına da Memur-Sen ve Hak-İş olarak destek vereceklerini açıkladı. Arslan, bir gazetecinin “ İşçi ve memur sendikaları konfederasyonları 1 Mayıs`ın Taksim`de kutlanması yönünde prensip kararı alınmıştı. Daha sonra ne oldu bu kararda değişiklik oldu?`` sorusu üzerine, şu cevabı verdi: ``6 konfederasyonun 1 Mayıs`ı birlikte kutlaması önünde Memur-Sen ve Hak-İş herhangi bir sorun oluşturmamıştır. Ancak bazı konfederasyonların rezervlerinden dolayı, bazı konfederasyonların kendileri için kırmızı çizgiler oluşturmalarından dolayı bu birliktelik sağlanamamıştır.`` Bazı sendikaların kendi önceliklerini 1 Mayıs bildiri ve kutlamalarda yer alması konusunda ısrar ettiklerini anlatan Arslan, bunun üzerine 4 konfederasyonun 1 Mayıs kutlamaları için ‘esnek birliktelik’ oluşturduğunu söyledi. 

Hak-İş ve Memur-Sen olarak İstanbul`daki kutlamalarda yer alamayacaklarını bildirine Arslan, İstanbul`daki örgütlerin Ankara`daki kutlamalara katılacağını kaydetti. Arslan, ``İstanbul da Taksim de İzmir de Tandoğan da bizim. Gönlümüz 6 konfederasyonla başarmaktı, 6 örgütün logosunun olacağı 1 Mayıs daha anlamlıydı ama maalesef gerçekleşmedi`` diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

HAKAN YILDIZ

Basın Danışmanı

0.312.230 09 72

0.533.362 02 68

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.