04 Eylül 2010 Cumartesi 04:35
443 Okunma
Adıyaman Memur-Sen: Biz Sözümüzü Tuttuk  Kadronuz Hayırlı Olsun Sıra Sizde


06.06.2011-(Adıyaman)-Sözleşmeli personelin istihdamı gündeme geldiği andan bugüne bütün iş kollarında sözleşmeli personel istihdamına her platformda, “sözleşmeli memurlar mevsimlik işçi değildir” diyerek, tüm çalışanların kadrolu, sözleşmeli, ücretli ve vekil olarak çeşitlendirilmesinin yanlışlığını dillendirip, ‘bütün sözleşmeli çalışanlar kadrolu olmalıdır’ dedik. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için Türkiye genelinde örgütlü gücümüzü harekete geçirerek imza kampanyaları örgütledik. Meclis’e ve Başbakan’a mektup kampanyaları düzenledik. Meclis önünde ve bütün illerde sözleşmelilere kadro talepli basın açıklamaları ile sesimizi yükselttik. Her açıklamamızın başına 4/B’li sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini adeta başlangıç cümlesi yaptık. Aralık 2006’da dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Temmuz 2009’da ise Nimet Çubukçu, “sözleşmeli öğretmenleri kadroya alacağız” cümlesini, yoğun baskılarımız sonucu kurdular. Sendikamız ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Kurum İdari Kurulu Ekim 2009 Çalışma Raporu’nda, “Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmaların sonuçlandırılması” kararını kayıt altına aldık. Sürecin uzaması ve sorunun devam etmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı’nın kadroya geçişi tek başına destekliyor olmasının neticeye götürmediğinden hareketle girişimlerimizi çeşitlendirerek artırdık.

 Konfederasyonumuz Memur-Sen’in 4. Olağan Kongresi öncesi Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, Toplu Sözleşmeden Sorumlu Bakan Sayın Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, olayın önemini ve beklentimizi tekraren ilettik. Bütün bu çalışmalarımız sonrasında Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet Gündoğdu’nun Memur-Sen Kongresi’nde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, “Geçici personel statüsünde kalıcı hizmetler vermesi beklenen kamu görevlilerimiz, artık kendileri için de yılın 12 ay olmasını istiyorlar. Sayın Başbakanım, Memur-Sen olarak onlar adına kadro istiyoruz. Sözleşmeli ve geçici personel istihdamına son verilmesini talep ediyoruz. Bugün burada, sizden kadro müjdesi bekliyoruz” şeklinde konuşmasına, Başbakan, Eğer KHK ile (Kanun Hükmünde Kararname) olabilirse, seçimden önce, eğer mümkün olmazsa seçim sonrası yasa değişikliği yaparak sözleşmelileri kadroya alcağız” şeklinde yanıt vermiş ve sözleşmelilere kadro yolu Eğitim-Bir-Sen’in başlattığı bu mücadele Memur Sen konfederasyonumuzun sayesinde başarıyla taçlandırılmıştır.

 Mücadelemizde haklı olduğumuza inandık ve kim ne der ise desin sonunda bunu biz başardık. Mücadeleye soyunurken sadece üyemize ve onların örgütlü gücüne güvendik. 4/B’li sözleşmelilerin kadroya geçişinde etkili gücü oluşturan 515 bin Memur-Sen üyesine teşekkür ediyoruz. Bütün sözleşmelilerin kadroya geçmesine ve sorunu sahiplenmemize vesile olan 15 bin 4/B’li sözleşmeli üyemize teşekkür ediyoruz. Üyelerimiz sayesinde, örgütlü olan ve olmayan bütün sözleşmeliler kadro müjdesinin somutlaşmasına tanık oldular. Hiçbir sendikaya üye olmayıp, ‘kadroyu alın, size üye olalım’ diyen arkadaşlarımıza, “Biz sözümüzü tuttuk, kadronuz hayırlı olsun, sıra sizde” diyoruz. Sorunun çözülmesini isteyip, çözümü yanlış adreste arayanlara çağrımız, “Çözümün adresi ve yeriniz burasıdır” diyor ve bütün sözleşmelileri çözümün adresine davet ediyoruz.

Ayrıca başta Adıyaman olmak üzere tüm Türkiye’de 4/C kapsamında çalışanlar ile ilgili yaptığımız çalışmalar ve mücadeleler devam etmektedir.4/C’li personel istihdamına her zaman karşı olduk ve bunu her platformda kadrolu olarak çalışmalarını savunduk.

Bu kapsamda 4/C’li istihdamına ilişkin genel esaslara davalar açtık ve bu davalar hala devam ediyor.

4/C’li personelin aile yardımı almaları için gerekli girişimlerimiz devam etmektedir.

4/C’li personelden alınan damga vergisini uygulamasına son verdik.

Bu bağlamda 4/C’lilerin de 4/B lilerle beraber kadroya geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettik. Ancak bugüne kadar 4/C’li çalışanlar ile ilgili somut bir gelişme olmamıştır. Yerel yöneticiler, siyasiler ve sayın milletvekillerimiz ile görüşmelerimiz sürmekte ve yarın ilimizi ziyaret edecek olan Sayın Başbakanımızdan 4/C liler ile ilgili müjdeli bir haber bekliyoruz. Bu mücadelemiz son 4/C li çalışanımızda kadroya geçinceye devam edecektir. 

                                                                                                        

                                                        06.06.2011

                                                                                                   

                                                       Gaffari İZCİ

                                                       Adıyaman Memur Sen İl Temsilcisi

 

www.adiyamanlilar.net

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.