Flaş Haber
Kapat
26 Mayıs 2013 Pazar 12:31
581 Okunma
Umut Oran:'Başbakan gerdi sermaye istim üstünde'


EKONOMİDE PATLAMAYA HAZIR BOMBA

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gezi parkı ve hükümete duyulan tepkiyle başlayan olayların ardından uygulanan sert polisiye önlemlerle birlikte ortaya çıkan durumun sıcak paranın Türkiye`den çekilmesi sürecini hızlandırdığını söyledi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaparak şunları kaydetti:

 

 

  • Halkın üzerine gaz bombası yağdıran Erdoğan, bu gidişle ekonomide adeta atom bombası patlatacak…
  • " Erdoğan Faşizmi" nin yol açtığı siyasal istikrarsızlık Türkiye`den sermaye kaçışı tehlikesini gündeme getirdi.
  • Gezi Parkı`na yapılmak istenen AVM`ye karşı başlatılan çevreci eyleme karşı uygulanan aşırı polis şiddeti, 11 yıldır hükümetin baskı, aşağılama ve hayat tarzı dayatmasından bunalmış halk için bardağı taşıran damla oldu. AKP`nin bu faşizan tutumu, halkı ayağa kaldırdı.
  • Yaşanan gerilim süreci, ağırlıkla Borsa ve DİBS`te park etmiş sıcak paranın 170 milyar doları aşan portföyünü bir anda adeta patlamaya hazır bomba haline getirdi. 
  • Halkı anlamaya çalışmak yerine yanlışta ısrar eden, iç savaş tehdidi yapan, milletle inatlaşan Erdoğan, halka karşı orantısız güç uygulamaya devam ediyor, halkın " hükümet istifa " talebine aşırı şiddetle karşılık veriyor. 
  • İstikrarsızlığın derinleşmesiyle yüklü miktarlarda sermaye çıkışı yaşanması olasılığı, 126 milyar doları aşkın rezervine rağmen Türkiye`nin ekonomik dengeleri için ciddi tehdit oluşturuyor. Sıcak paranın ani çıkışla 2001 benzeri bir ekonomik krizi tetikleme ihtimali, adeta " Demokles`in Kılıcı " gibi ensemizde duruyor.
  • Gerilim aşılamaz, toplumsal uzlaşma sağlanamaz, istikrar ve güven algısı yeniden tesis edilemezse ülkeden büyük miktarda sermaye kaçışı yaşanabileceği belirtiliyor. Ani ve büyük miktarlarda sıcak para çıkışlarının ise ekonomide depreme yol açması kaçınılmaz...
  • Türkiye`ye 2003 başından bu yana toplam 136 milyar dolarlık sıcak para girişi yaşandı. Bu dönemde sıcak para fonlar Türkiye`den kazandığı 36.6 milyar doları yurt dışına transfer etti. Sıcak para niteliğindeki yabancı fonların Türkiye`deki portföy yatırımlarının değeri 24 Mayıs itibariyle 170 milyar doların üzerinde.

 

Tayyip Erdoğan, meydanlarda halkın üzerine gaz bombası yağdırırken, ekonomide adeta atom bombası patlatacak bir inatlaşma ve kini bilerek devam ettiriyor.  Halkın demokratik isyanını orantısız güç kullanarak bastırmaya çalışan " Erdoğan Faşizmi" nin yol açtığı siyasal istikrarsızlık, Türkiye`den sermaye kaçışı nı tetiklemek üzere...

 

Gezi Parkı`na yapılmak istenen AVM`ye karşı başlatılan çevreci eyleme karşı uygulanan aşırı polis şiddeti, 11 yıldır hükümetin baskı, aşağılama ve hayat tarzı dayatmasından bunalmış halk için bardağı taşıran damla oldu. AKP`nin bu faşizan tutumu, halkı ayağa kaldırdı. Halk tepkisi giderek topyekün bir toplumsal muhalefet hareketine dönüşürken, hükümet halkı anlamaya çalışmak yerine ona gaz bombası, tazyikli su ve aşırı şiddetle karşılık vermeyi tercih etti. Hükümetin halka aşırı şiddet uygulamaya devam etmesi nedeniyle yaşanan toplumsal gerilim ve ortaya çıkan derin istikrarsızlık , Türkiye`ye park etmiş sıcak paranın 170 milyar doları aşan portföyünü bir anda adeta patlamaya hazır bomba haline getirdi. 

 

Halkı anlamaya çalışmak yerine yanlışta ısrar eden, anlamsız biçimde CHP`yi suçlamaya devam eden, iç savaş tehdidi yapan, milletle inatlaşan Erdoğan, halka karşı orantısız güç uygulamaya devam ediyor, halkın " hükümet istifa " talebine aşırı şiddetle karşılık veriyor. 

 

Ekonomi için ciddi tehdit

 

31 Mayıs`tan bu yana süren toplumsal gerilim sürecinde oluşan istikrarsızlık algısı, büyük bölümü Borsa ve DİBS`te olmak üzere Türkiye`deki sıcak para fonlarda çıkış eğilimini görünür hale getirdi. Giderek artan istikrarsızlık algısının sıcak parayı hareketlendirmesi Borsa`da düşüş, kurlarda yükseliş şeklinde etkisini halen gösteriyor. Yükselişe geçen kurlara karşı Merkez Bankası uzun bir aradan sonra, yeniden dövize müdahale etme kararı aldı ve uygulamaya koydu. İstikrarsızlığın derinleşmesiyle yüklü miktarlarda sermaye çıkışı yaşanması olasılığı,  Merkez Bankası`ndaki 126 milyar doları aşkın rezervine rağmen Türkiye`nin ekonomik dengeleri için ciddi tehdit oluşturuyor.

 

SERMAYE KAÇIŞININ SONUÇLARI…

 

Hükümet halkla inatlaşmaya devam eder ve sorun aşılamaz, toplumsal barış sağlanamaz, istikrar ve güven algısı yeniden tesis edilemezse ülkeden büyük miktarda sermaye kaçışı yaşanabileceği belirtiliyor. Ani ve büyük miktarlarda sıcak para çıkışlarının ise ekonomide depreme yol açması kaçınılmaz...

 

İstikrarsızlık algısının kalıcı hale gelmesi sonucu yabancıların ani bir kararla pozisyon değiştirerek, Türkiye`den yüklü miktarda sermaye çıkarması durumunda da kısa vadede yaşanacak gelişmeler şöyle:

 

Ø   DÖVİZDE ARZ TALEP DENGESİ ALEYHTE BOZULUR, KURLARDA ANİ YÜKSELİŞ; HIZLI BİR DEVALÜASYON YAŞANIR…

 

Ø   DEVLET, ÖZEL FİRMALAR VE ÖZELLİKLE BANKALARIN KISA VADELİ AŞIRI BORÇLULUĞU, KURLARDAKİ YÜKSELİŞE BAĞLI OLARAK BU KESİMLERİ ZOR DURUMDA BIRAKIR, BU DURUM GENEL EKONOMİDE YARALARI ON YILLARCA SARILAMAYACAK AĞIR BİR KRİZİN ÖNÜNÜ AÇAR...

 

Ø   PATLAK VEREN FİNANSAL KRİZDE, SERMAYE KAÇIŞINA PARALEL OLARAK DÖVİZ REZERVLERİNDE AZALIŞ VE PARA ARZINDA DARALMA YAŞANIR, REEL FAİZ HADLERİ REKOR DÜZEYLERE ULAŞIR…

 

Ø   BU GELİŞME, TL`NİN REEL DEĞERİNİ HIZLA GERİLETİR, HEM TL HEM DÖVİZ BORÇLULARININ BORÇ YÜKÜ TL CİNSİNDEN HIZLA BÜYÜR…

 

Ø   ÖZELLİKLE KISA VADELİLER OLMAK ÜZERE YÜKSEK İÇ VE DIŞ BORÇLAR KRİZİN YAYILMASINA İVME VERİRKEN, AYNI ZAMANDA KRİZİN ETKİLERİYLE BORÇ SORUNU GİDEREK DAHA DA AĞIRLAŞIR...

 

Ø   BU SÜREÇTE YAŞANAN HIZLI DEVALÜASYON, MALİYET YÖNLÜ OLARAK ENFLASYONU TIRMANDIRIR.

 

Ø   YÜKSELEN KURLAR YÜZÜNDEN DÖVİZ BORÇLU ŞİRKETLERİN MALİ DURUMU BOZULUR, İFLASLAR, İŞYERİ KAPANIŞLARI PATLAR VE YOĞUN İŞTEN ÇIKARMALARLA İŞSİZLİKTE PATLAMA YAŞANIR...

 

Ø   BU GELİŞMELERDEN EN BÜYÜK ZARARI HALKIN EN ZAYIF KESİMLERİ; EMEKÇİLER, KÜÇÜK ESNAF,  KÜÇÜK GİRİŞİMCİLER, ÇİFTÇİLER VE DİĞER DAR GELİRLİLER GÖRÜR.

 

ON YILDA 37 MİLYAR DOLAR GÖTÜRDÜLER

 

Türkiye`ye 2003 başından bu yılın nisan sonuna kadar olan dönemde toplam 136.2 milyar dolarlık sıcak para girişi yaşandı. Bunun da büyük bölümü DİBS almak, yani faiz getirisi elde etmek için geldi. Söz konusu spekülatif kısa vadeli yabancı sermaye fonlar, parayla para kazanmaya gelirken, bu dönemde Türkiye`ye, katma değer yaratan, istihdamı artıran ve cari açığı küçülten doğrudan yabancı sermaye girişi ise 127 milyar dolarla çok daha düşük kaldı. Özellikle bu yılın ilk dört ayında sadece 2.2 milyar dolarlık doğrudan sermaye girişen karşılık, sıcak para girişi 18.1 milyar dolarla bunun 8 katından daha büyük bir hacme ulaştı.

 

Aynı dönemde sıcak para fonlar Türkiye`den kazandığı 36.6 milyar doları yurt dışına transfer etti. Buna göre Türkiye`ye park etmiş sıcak para Borsa ve DİBS`ten yılda ortalama 3-3.5 milyar dolar transfer etti.

 

Simbiyotik ilişki…

 

İktidarı döneminde AKP, Türkiye`yi sıcak para ve kaynağı meçhul fonların istismarına alabildiğine açık hale getirdi.

 

Ø   AKP, ülkeyi sıcak paranın istismarına açtı; tatlı kazanç için gelen yüklü miktarlardaki fonlar, ekonomide döviz bolluğu ile her şey " güllük gülistanlık " illüzyonu yaratarak, AKP`nin iktidarda kalmasını kolaylaştırdı. Buna karşılık sıcak para yaptığı kaynak transferleriyle Türkiye`nin kanını emdi. Yani AKP ile yabancı fonlar arasında simbiyotik bir ilişki oluştu. Türkiye ekonomisinin yaklaşık son on yılına "sıcak para" damgasını vurdu. Türkiye ekonomisinin sıcak paraya "rehin" hale geldiği bu dönemde bunun siyasal sonucu da küresel merkezlerin Türkiye üzerinde güdümü ve tam vesayeti oldu. Borsa ve DİBS`ten kazanmaya gelen sıcak paranın hızla büyümesi, artan döviz arzının reel bazda TL`yi değerlendirmesi, dövizi ucuzlatması ithalatı patlattı. Kısa vadeli dış kaynakların bankacılık kanalıyla tüketici ve toplu konut başta bazı sektörlere pompalanması, harcama artışı yoluyla ödünç ve sanal bir refah-zenginleşme algısı yaşattı. Sanayi ithal girdiye bağımlı hale geldi; ülkenin toplam ihracatı, sadece hammadde ithalatına yetmedi. Kağıt üzerinde büyüyen Türkiye rekor boyutta dış ticaret açığı verdi ve cari açık belasıyla tanıştı. Tüketim patlamasına dayalı ve yüksek cari açık vererek elde edilen kağıt üzerindeki milli gelir artışı, doğal olarak istihdam yaratamadı, işsizlik daha da büyüdü. Bu süreçte; ucuzlayan ithalat sayesinde ve hızla büyüyen hane halkı borç yükü ile yaşanan tüketim patlaması, tüketime dayalı olarak kağıt üzerinde elde büyüme ve doğal bir sonuç olarak rekor cari açık olmak üzere üç temel dinamik ortaya çıktı…

 

170 MİLYAR DOLARLIK PORTFÖY VAR

 

Kısa vadeli spekülatif yabancı sermaye fonların Türkiye`deki yatırım portföyünün toplam değeri 24 Mayıs itibariyle 170.1 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Bunun 80.6 milyar dolarla en büyük bölümünü yabancıların Borsa İstanbul`daki (BIST) hisse senedi portföyü oluşturuyor. Aynı tarih itibariyle yabancıların elindeki tahvil, bono gibi devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) değeri ise 69.2 milyar dolar… Ayrıca yabancı mülkiyetinde 457 milyon dolarlık Eurobond ve 19.8 milyar dolarlık da mevduat bulunuyor. İstikrarsızlık algısıyla en hızlı sermaye çıkışı yaşanabilecek yabancı varlığını, Borsa`daki hisse senetleri oluşturuyor.

 

Son on yılda Türkiye ekonomisine damga vuran sıcak paranın, bu dönemde yüzde 1.751 (17.5 kat) büyüdüğü dikkati çekiyor. 2002 sonunda Türkiye`deki sıcak para portföyü sadece 9.2 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. 


Doğrudan yatırımlar, sıcak para girişi ve kaynak transferi (Milyon $)

 

DOĞRUDAN YATIRIM

PORTFÖY YATIRIMI

Net portföy yatırımı/Net doğ. yat.(%)

Sıcak paranın kaynak transferi

Yurt

dışına

 Türkiye`ye

Net

Yurt

dışına

 Türkiye`ye

Net

2002

-143

1.082

939

-2.096

1.503

-593

-63,2

2.244

2003

-480

1.702

1.222

-1.386

3.851

2.465

201,7

2.616

2004

-780

2.785

2.005

-1.388

9.411

8.023

400,1

2.905

2005

-1.064

10.031

8.967

-1.233

14.670

13.437

149,8

3.326

2006

-924

20.185

19.261

-3.987

11.402

7.415

38,5

3.463

2007

-2.106

22.047

19.941

-1.947

2.780

833

4,2

3.735

2008

-2.549

19.760

17.211

-1.244

-3.770

-5.014

-29,1

3.523

2009

-1.553

8.663

7.110

-2.711

2.938

227

3,2

2.994

2010

-1.464

9.036

7.572

-3.524

19.617

16.093

212,5

3.149

2011

-2.349

16.047

13.698

2.688

19.298

21.986

160,5

3.382

2012

-4.074

12.558

8.301

2.657

38.132

40.773

491,2

3.472

2013(4 ay)

-925

3.143

2.218

1.735

16.355

18.090

815,6

1.751

2003-2013

-18.411

127.039

108.445

-12.436

136.187

123.735

114,1

36.560

 

Türkiye`deki yabancı portföy yatırımı (Milyon $)

 

Hisse S.

(BIST)

DİBS

Eurobond

Mevduat

TOPLAM

 
 

2002

3.450

2.995

-

2.737

9.182

 

2005

33.812

20.370

634

3.434

58.250

 

2010

70.944

31.806

1.109

8.637

112.496

 

2011

45.580

35.751

406

13.219

94.956

 

Mart 12

60.184

38.867

442

15.860

115.353

 

Haziran 12

59.007

42.203

435

18.375

120.020

 

Eylül 12

64.579

51.523

433

17.067

133.602

 

Aralık 12

78.540

57.222

458

18.844

155.064

 

Ocak 13

78.191

63.932

478

18.301

164.359

 

Şubat 13

68.641

64.218

441

18.032

158.712

 

Mart 13

76.417

64.929

411

18.570

168.278

 

Nisan 13

76.242

70.002

431

19.314

165.989

 

24 Mayıs 13

80.560

69.182

457

19.848

170.047

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.