adıyamanlılar net
adıyamanlılar net
22 Haziran 2020 Pazartesi 09:22
209 Okunma
Binzet: “Birçok Defa Müjde Olarak Verdiğiniz Müzemiz, Çıktı Dediğiniz Ödeneği Nerede”

Birileri bizi kandırıyor deyince birileri kızıyor diyen CHP İl Başkanı Binzet açıklamasında: “Adıyaman tarihsel açıdan Türkiye’nin en zengin illerinden birisi olduğu halde yıllar önceden söz verilen Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi bir türlü proje aşamasından uygulama aşamasına gelmemektedir.

Adıyaman başta NEMRUT dağı olmak üzere çoğu antik roma döneminden kalmakta olan  Perre Antik Kenti, Pirin Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüs Mezarları, Karadağ Tümülüsü, Beştepeler gibi birçok ören yerine sahiptir.

Müzenin oluşması ve faaliyete geçmesi, 1978 yılında Aşağı Fırat projesi doğrultusunda Atatürk Baraj Gölü içinde kalacak olan alanda yerli ve yabancı ekipler tarafından yapılan kurtarma kazıları sonucu ortaya çıkarılan eserlerin Adıyaman İl Halk Kütüphanesinde depolanmasıyla başlamaktadır. Adıyaman'da ilk müzecilik faaliyetlerinin bu şekilde bağlamasının ardından 1982 yılında şu andaki hizmet binasına kavuşmuştur. Müzede arkeolojik eserlerin yanı sıra yöresel kültüre ait etnografik eserler de meraklıları ile buluşmaktadır. Yıllarca kazılar sonucu teslim edilen, satın alma ve diğer yollardan müzeye gelen eserler ile müze, bölgenin en zengin arkeoloji müzesi haline gelmiştir.
Müzede yaklaşık 25.000 eser bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 2.000 eser teşhirde sergilenmektedir. Müze içerisindeki eserler sınıflandırıldığında çıkan rakamlar ise şu şekildedir;
Arkeolojik Eser: 8118
Sikke: 14049
Etnografik: 456 eser sergilenmemektedir.

Zamanın Adıyaman Valisi Mahmut DEMİRTAŞ; 2014 yılı başlarında “Kommagene Uygarlığını, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemini günümüze taşıyan ilimizin tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginliklerini yerli ve yabancı turistlere daha iyi tanıtmak amacıyla uzun zamandan beri bir panorama ve arkeolojik müzesine ihtiyaç bulunmaktaydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde Valiliğimizin görüşmeleri sonucunda bu talebimizin olumlu karşılanması üzerine, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Gaziantep Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile irtibata geçildiğini belirterek, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Gaziantep Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce Adıyaman Panorama ve Anıtlar Arkeoloji Müzesi yapım danışmanlık hizmeti için ihaleye çıkarıldığını, söz konusu ihalenin, 12.08.2014 tarihinde yapılacağını, takvim süresinin 360 günden 180 iş gününe indirildiğini ve bu süre içinde yapımının tamamlanmasının beklendiğini ” söyledi.

Yine AKP hükümetinin her seçim öncesinde verdiği müjdelerden birini 19 Kasım 2015 yılda zamanın valisi Mahmut Demirtaş “Modern yapısıyla göz dolduran müzenin Türkiye’de bir benzeri daha bulunmamaktadır. Arsa tahsis işlemlerinin devam ettiği çalışmalarda mutlu sona doğru hızla ilerlenmektedir. Yatırım programına alınan müzenin projelendirme çalışmalarının bitiminden sonra 2016 yılı içerisinde inşaat ihalesinin yapılması öngörülmektedir. Yeni kompleksin zaten bir kültür ve turizm merkezi olan ilimizi cazip bir müze şehrine de dönüştüreceği düşünülmektedir” haberi verildi.

Hatta 10 Temmuz 2017 yılında 70 milyon TL ye mal olacak projenin ödeneğinde çıktığı gazetelerde müjde olarak bildirildi.

Bundan tam bir yıl sonra 21 Haziran 2018 yine müjde olarak  “ 26.013 m2 arsa üzerine yapılacak yeni müze 2018 Bakanlığımız Yatırım programında yer almakta olup gerekli ödenek aktarılmıştır. “Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi” işi yapımı, teşhir-tanzimi ve çevre düzenlemesi 6 Temmuz 2018 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılacaktır.” Denilmektedir.

Bundan hemen sonra 2 ağustos 2018 tarihinde kendi twetter hesabında Ahmet Aydın tarafından 28 Agustos 2018 de ihalenin yapılacağını müjdesi verilmiştir.

Aradaki birçok müjdeli Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi haberlerinin hepsinden sonra 2020 yılı Haziran’ında” BİZE SECİMLERDE BİRÇOK DEFA MÜJDE OLARAK VERDİĞİNİZ MÜZEMİZ NERDE. ÇIKTI DEDİĞİNİZ ÖDENEĞİ NERDE.” Diye tekrar soruyoruz.

Bölge illerinin hepsine bizimle başlayan müze macerası diğer illerde 4 -5 hatta 6 müze ile devam ederken neden Adıyaman’a verilen her söz gibi buda tutulmuyor.

Birileri bizi kandırıyor deyince birileri kızmaya başlıyor.

Ama siz bizi kandırıyorsunuz işte….” Dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.