Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

20 Ekim 1927

Yüzyılda geçse aklımızdan çıkmaması gereken gerçekleri ulu önderimiz bizim için kaleme almıştır. Bu yüzden tekrar okumanızı istiyorum Gençliğe hitabeyi. Unutmayın ki Atatürk ülkeyi biz gençlere bıraktı. Bugün Atatürk'ü Anmaktan daha önemli bir şey var o da Atatürk'ü anlamaktır. O yüzden anlayalım anlatalım hissedelim.

ATATÜRK diyor ki
"Beni görmek demek yüzümü görmek demek değildir
Benim düşüncelerimi, duygularımı
anlıyorsanız bu kafidir"
ATATÜRK'ü anlayabilmiş olsaydık
Bu gün cehaletle, bilimsizlikle, din istismarı ile  boğuşuyor olmazdık....
 Atatürk'ü Anlayalım...
19 Mayıs aynı zamanda Atatürk'ün doğum günüdür iyiki doğdun Paşam..!

Öncelikle Atatürk’ün millet tanımını anlamakla baslayalım o halde...

"Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. "
Türklük gen meselesi değildir. Türklük ırka değil MİLLET OLMA BİLİNCİNE dayanır. Türklük baştan sona dil, kültür ve tarih meselesidir. Türklük Ortak geçmiş ortak gelecek beklentisidir...
"Ne mutlu Türküm diyene" ne mutlu Türkiye Cumhuriyetinin bir parçasıyım diyene demektir.
O halde ne mutlu Türküm diyene...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.