adıyamanlılar net
adıyamanlılar net
07 Kasım 2018 Çarşamba 09:12
198 Okunma
Yetişgen: Türkler tarihte hiçbir zaman ırkçılık yapmamışlardır

Andımızla ilgili tartışmalara değinen Yetişgen;

Andımız ile ilgili tartışmalar maalesef birileri tarafından kamuoyuna yanlış aktarılmaktadır. Tarih okuyanlar bir gerçeği rahatlıkla görebilirler Türkler tarihte hiçbir zaman ırkçılık yapmamışlar bilakis hâkimiyet alanlarında bütün kültürel ve etnik toplulukları kucaklayarak haklarını gözetmişlerdir. Türk ismi yaşanılan coğrafyalarda bir ırkın adı olmaktan çıkmış bir kültürü ifade etmiştir. Etnik kökeni ne olursa olsun bu ülkede yaşayan, aynı havayı soluyan, aynı kaderi yaşayan, aynı sevinci ve acıyı paylaşan herkes Türk’tür ve Türk Devletinin şerefli birer ferdidir.’’dedi

Doğu Türkistan’daki Çin mezalimine de değinen Yetişgen;

Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulüm gün geçtikçe büyüyor ve yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün yükseliyor. Doğu Türkistan adeta esir kampına dönüşüyor. Türkistan’da halka uygulanan zulmün tek sebebi ise halkın Müslüman olmasıdır. Müslüman Coğrafyanın en mazlum milleti Doğu Türkistan’dır. En çok zulme maruz kalan ama en az dile getirilen Milleti Doğu Türkistan’dır. Çin Devleti bölge üzerindeki hâkimiyetini güçlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın İslami kimliğini görüyor. Halkı İslam’dan vazgeçirmek için her türlü baskı ve yıldırma yöntemini kullanarak açıkça asimilasyon uyguluyor. Bizleri üzen asıl mesele ise Türkistan’daki mezalime batı dünyası sessiz kalmazken başta ülkemiz olmak üzere İslam dünyasının tepki göstermeyip sessiz kalmasıdır. Türk Eğitim Sen olarak diyoruz ki Kudüs’te bizim Doğu Türkistan’da bizim.’’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi’ne değinen Başkan Yetişgen

Genel merkezimiz tarafından bakanlığa sunulan görüş ve önerilerimizin bir kısmının belgede yer alması bizleri memnun etmekle beraber bazı konulardaki eleştirilerimizi de paylaşmak istiyorum. Belgede ücretli öğretmenliğin yer alması ücretli öğretmenliği meşrulaştırmaktadır. Ücretli öğretmenlik modern köleliktir. Ücretli öğretmenliği kökten reddediyoruz.  Vizyon belgesinde sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmayıp, 3+1 şeklinde esnetilmesini de kabul etmiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli, ücretli öğretmen istihdamına karşıyız. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır. Bu minvalde vizyon belgesi revize edilmeli, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamı belgeden çıkarılmalıdır.  

Vizyon belgesinde yer alan teşvik uygulamasının Türk Eğitim-Sen’in de talebi olduğuna dikkat çeken Yetişgen, “Uygulamanın nasıl yapılacağı henüz açıklanmadı. Sendikamızın talebi mahrumiyet derecesine göre bir brüt asgari ücret ile iki brüt asgari ücret arasında değişen zorunlu hizmet tazminatı ödenmesi yapılmasıdır. Bu uygulama hem öğretmenlerimizin gönüllü olarak o bölgelerde çalışmasını sağlayacak hem de öğretmen açığını giderecektir. Öğretmenlere yönelik bir meslek kanununun çıkartılmasını talep ettiklerini ve bunun vizyon belgesinde yer aldığını ifade eden Yetişgen, “Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğinin itibarının, saygınlığının ve statüsünün sağlam bir zeminde olmasına katkı sağlamalıdır” dedi.

Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır.

Bir okulda okul yöneticileri liyakatli değil ise personeli verimli çalıştıramazsınız. Dolayısıyla kendine güveni olan, ehil, bilgili, liyakatli yöneticilerin iş başına gelmesi gerekir. Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır.” dedi.

14 Kasım’da alanlardayız, ek zam talebimizde ısrarcıyız!

Kamu çalışanlarının alacakları enflasyon farkına dikkat çeken Yetişgen, “Enflasyon oranı yüzde 24’lere ulaştı. Tarihimizde ilk kez aldığımız maaş zammının iki, üç katı enflasyon farkı alacağız. Bu ibretlik bir durumdur. Toplu sözleşmede masaya oturup çalışanların yanında değil de, Hükümetin yanında saf tutan sendikanın beceriksizliği, öngörüsüzlüğü tescil edilmiştir. Kamu çalışanlarını bu zulümden kurtarmak lazım” dedi.

Türkiye Kamu-Sen’in ek zam talebini gündeme getiren Yetişgen, “Memura ek zam, piyasaya sıcak para girmesi demektir. 14 Kasım’da hem Ankara’da hem de 81 ilde eş zamanlı kitlesel basın açıklaması ile bu talebimizi tekrar gündeme getireceğiz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.11.2018 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.