13 Mayıs 2013 Pazartesi 11:34
905 Okunma
 Dha Gaziantep Bölge Haberleri


ADIYAMAN ÇANAKKALE OLDU

BASIN-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün gezici Çanakkale 100. yıl Müze TIRı, Adıyamanda ziyaretçilerine açıldı. Bir hafta Adıyamanda ziyarete açık olacak olan Çanakkale 100. yıl Müze TIRı, Adıyaman Valiliği Atatürk büstü yanında olacak.

Kurtuluş Savaşında kullanılan silahlar ve yaşanan olayların görsellerle sergilendiği Çanakkale 100. Yıl Müzesi büyük ilgi görüyor. Açılışını yapan ve vatandaşlara ücretsiz olarak açık olacağını açıklayan Şanlıurfa Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Şerafettin Akın, "Genel Müdürlüğümüz tarafından organize edilen Çanakkale Gezici Müzemiz Batmandan başlayarak, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfanın ardından Adıyamana geldi. Bir haftalık süreyle Adıyamandaki vatandaşlarımız müzemizi gezebilecek" dedi.

Çanakkale 100. yıl Müze TIRın açılışına katılan Adıyaman Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, "Kurtuluş Savaşı yıllarından çok güzel eserler sergileniyor. Biz Çanakkale ruhu tüm Anadoluda yeniden yaşattıkları için, kültürümüzü ve tarihimizi yeniden bize hatırlattıkları için Basın Enformasyon Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Tüm Adıyamanlıları bekliyoruz" diye konuştu.

Mahir ALAN/ ADIYAMAN, (DHA)

MA (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

KARATE TÜRKİYE ŞAMPİYONU ADIYAMANDAN

TÜRKİYE Karate Federasyonu Başkanlığının 26-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Düzcede düzenlediği Türkiye Veteranlar Büyükler ve Avrupa Şampiyonası Milli Takım seçmelerine katılan Adıyamanlı karateciler madalyayla döndü.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, Düzcede yapılan şampiyonaya Adıyamandan katılan 1 antrenör 3 sporcunun madalya ile döndüğünü söyledi. Türkiye genelinde 49 ilden toplam 700 sporcunun katıldığı şampiyonada, Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Karate sporcularından Bahri Erşahin elde ettiği birincilik ile Türkiye Şampiyonu oldu. Veteranlar ve Büyükler Türkiye Şampiyonasına katılan ve madalya alarak sporcuların Adıyamanı en iyi şekilde temsil ettiklerini belirten İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, "Son birkaç yıl içersinde hocalarımızın büyük özveri ve gayretleriyle yetişen Adıyamanlı karatecilerimizin bu gün Türkiye Şampiyonu olarak madalyalar alması hepimizi gururlandırıyor. Türkiye genelinde birçok ilden yüzlerce sporcunun kıyasıya birincilik için yarıştığını düşünecek olursak Adıyamandan 51 yaş üstü Veteranlar Bahri Erşahin Türkiye Birincisi ve Abuzer Akan Türkiye Üçüncülüğünü ilimizin başarısını somut olarak ortaya koymaktadır. Ben madalya alan karate sporcularımızı ve antrenörümüz Musa Tepeyi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum" dedi.

ADIYAMAN, (DHA)

MA (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

ATSO BAŞKANI USLU, 2013 YILINI DEĞERLENDİRDİ

ADIYAMAN Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, 2013 yılını değerlendirdi.

2013 yılını değerlendiren ve 2014 yılından beklentilerini açıklayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, 2013ün son çeyreğinde açıklanan büyüme rakamlarıyla iyi bir trendin yakalandığına dikkat çekti. Uslu, "Acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle koca bir yılı geride bıraktık. Ülkemizin sosyo-ekonomik durumunu değerlendirecek olursak belki arzuladığımız büyümeyi yakalayamamış olabiliriz ancak şunu söyleyebiliriz. Bugün küresel ekonomi denilen kavramdan yola çıkarsak küresel ekonomiyle uluslar arası devletlerle birlikte yarıştığımızı da ortaya koyduğunuz zaman etrafımızda hatta Avrupa ülkelerinde ekonominin gidişatının çok iyi olmadığını görüyoruz. Ekonomisi bizden çok iyi olan ülkelerde var, olmayan ülkelerde var. Ama Türkiyenin genel durumuna baktığınız zaman 2013 yılında Türkiyenin ekonomisinin çok kötü olmadığını görüyoruz. Arzuladığımız oranlarda olmasa da ülkemiz iyi bir trendi yakalamış bulunuyor. Dünyada Çin büyümeyi yakalamış, bu işi önde götüren bir ülkedir ama Türkiyede Çinin çok gerisinde değil. Hatta 2013 yılının son çeyreğinde 4,4lük bir büyümeyi yakalamış bulunuyoruz. Bu sevindirici bir rakam. Temennimiz 2014 yılında daha yüksek düzeyde bir oranı yakalamaktır" dedi.

ADIYAMAN, (DHA)

MA (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

ADIYAMAN OTOGAR İNŞAATI HIZLA DEVAM EDİYOR

ADIYAMAN Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni otogarın inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Otogar yapımını üstlenen firma tarafından yürütülen faaliyetlerle önemli bir aşamaya gelinirken; inşaatın bir an önce tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.

Çalışmaların şu ana kadar hızlı bir şekilde devam ettiğini, bundan sonra da aynı tempoyla devam edeceğini belirten Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, yeni otogarın sadece otogar olarak hizmet vermeyeceğini, modern bir otogar olmakla birlikte, bir alışveriş merkezi gibi Adıyaman halkına hizmet vereceğini belirtti. Başkan Büyükaslan, "Otogarımızın toplam alanı 35 bin metre kare. Otogar içerisinde yer alacak olan yazıhaneler, kafeterya, lokanta, mescit ve çeşitli sosyal alanların yapılacağı alan ise 6 bin metre kare alandan oluşacak. Otobüs peronlarının bulunduğu alan ise 4 Bin 500 metrekare alandan ibaret olup kapalı alanın miktarı 10 Bin 500 metrekare olacak. Diğer kalan alan bölüm ise açık alan olacak. Otogarımız sadece Otogar olmayacak, içerisinde oluşacak olan mekânlar sayesinde vatandaşlarımızın alışveriş yapabileceği, yemek yiyebileceği çayını, kahvesini içebileceği ve dinlenebileceği bir mekan haline gelecek. Otogarımız projesi itibarıyla bittiğinde Türkiyenin en güzel otogarlarından birisi olacaktır" dedi.

ADIYAMAN, (DHA)

MA (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

GRUP EZGİ DİYARI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ COŞTURDU

ADIYAMAN Üniversitesi tarafından düzenlenen konserde Grup Ezgi Diyarı tarafından seslendirilen bir birinden güzel şarkıları dinleyen öğrenciler, salonda halay çekerek stres attı.

Adıyaman Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen konser Adıyaman Üniversitesi Müziksel Faaliyetler Topluluğu tarafından organize edilirken; konsere 200 kişi katıldı. Konsere katılan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Konser sonrası sanatçı Mahmut Yıldırıma çiçek takdiminde bulunan Rektör Gönüllü söyledikleri şarkılar için gruba teşekkür etti.

ADIYAMAN, (DHA)

MA (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

KAHTADA 13 BİN ÇOCUK AŞILANDI

ADIYAMANın Kahta İlçesinde, Haydi Çocuklar Aşıya, İki Damla Aşı Sonra Olmasın Gözyaşı kampanyası dahilinde 13 bin çocuğa Çocuk Felci Aşısı yapıldı.

Kahta Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Muhammet Yaylaz başkanlığında yürütülen çalışmalara 28 ekip ilçe merkezinde, 17 ekip ise köylerde olmak üzere toplam 45 ekip aşı çalışmalarına katıldı. Ekipler ilçe merkezinde ve köylerde tüm evler tek tek dolaşılarak çocuk felci yapılması gereken yaşlardaki çocuklara evlerinde aşı yaptı.

Dr. Muhammet Yaylaz, "Merkezimize bağlı olan Kahta ve köylerinde 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında 0-59 aylık tüm çocukların daha önceki aşılama durumlarına bakılmaksızın kapı kapı dolaşılarak oral polio (çocuk felci) aşısı ile aşılanması işlemlerini tamamladık. Çocuk felci hastalığı, çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk felci virüsü bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır. Hastalık, hayat boyu sürecek kalıcı felçlere neden olabilir. Soğuk algınlığı, ateş ve ilerleyen aşamada kas ağrısı görülür. Özellikle vücudun alt bölümlerinde olmak üzere tüm kaslarda felç belirtileri başlar. Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Çocuk felcinden korunmak için, çocuk felci aşısı ağızdan 2 damla şeklinde verilir. Gözden kaçıp da aşı yapılmayan çocukların ailelerinin Toplum Sağlık Merkezimize veya aile hekimlerine çocuk felci aşısı yaptırmalarını bekliyoruz" dedi.

Haci BOZKURT/ KAHTA (Adıyaman), (DHA)

HB (HK) (FOTOĞRAFLI)

////

ÜNİVERSİTELİLERDEN KÖY OKULUNA ÖRNEK DAVRANIŞ

KİLİS 7 Aralık Üniversitesi Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi (MREF) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü 3.sınıf öğrencileri, köy okuluna örnek bir davranışta bulunarak yardım kampanyası başlattılar. Yrd. Doç. Dr. Zeynel Abidin Yılmaz danışmanlığında, topluma hizmet uygulamaları dersi çerçevesindeki proje kapsamında, Kilis’in Dölek Karakoyunlu ilköğretim okuluna ziyarette bulundular.

Öğrenciler okulun iç ve dış boyası ile çeşitli onarımlarını gerçekleştirip, okula kitap bağışında bulundul. Minik öğrencilerle okuma etkinliği yaptıktan sonra da kitapları okulun kütüphanesine armağan eden üniversiteliler, ilköğretim öğrencileri ile oyun oynadı.

KİLİS, (DHA)

RÇ(HK) (FOTOĞRAFLI)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.