banner127
adıyamanlılar net
adıyamanlılar net
03 Aralık 2020 Perşembe 14:48
84 Okunma
Ulubey: “Engellileri 365 günde unutmayalım!”

Ulubey mesajında; “3 Aralık tarihi, Engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi, iyileştirilmesi açısında önemli bir gündür. Evet, bugün hepimiz yazıp çizeceğiz, bu konuya farkındalık açısından oldukça önemli.

Hiç kimseyi bedensel, zihinsel engelleri nedeniyle horlamak, ayrıştırmak doğru değildir.

Engelli insanlarımıza gereken tüm kolaylıklar ve imkânlar ivedilikle sağlanmalıdır. Sorunları çözüm merciinde olanlar, engelli vatandaşlarımıza hayatı kolaylaştırıcı,

İstihdam, eğitim, bakım, sağlık hizmetleri sunulmalıdır. Sunulan hizmetler hala yetersizdir. Bu konuda toplum olarak da duyarlılık ve farkındalık oluşturulmalıdır.

Unutmayalım ki; Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, toplumun tüm bireylerini bir bütün olarak kabul etmek, eşitlik, hoşgörü çerçevesinde kucaklamasına bağlıdır. Ama biz bunu bir türlü başaramadık.

Toplumsal bilincin, farkındalığın artırılması ve engelli bireylerin haklarına dikkat çekmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanır.

Engelli vatandaşlarımız yılın her günü hatırlanmalı yaşamları kolaylaştırılmalıdır.

Engellilik hem birey hem de ailesi için hiç de kolay olmayan zorlu yaşam şartlarını beraberinde getiriyor. Dolayısıyla onların yaşamlarını kolaylaştırmak için toplum olarak bizlerede bu süreçte büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Öncelikle engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmalı, yaşam standartlarını yükseltmeliyiz. Her alanda yaşamlarını kolaylaştırmak için sorunlarını birlikte paylaşmalı, birlikte çözüm üretmeliyiz...

İnsan onuruna yakışır şekilde her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi, hayatan kopmamaları, sosyal hayata uyum sağlamaları, yer alabilmeleri için gereken duyarlılık gösterilmeli ve gerekli hizmetler sunulmalıdır.

Zorlu koşullarının iyileştirilmesi, olması gereken her türlü kolaylıkların sağlanması en önemli hedef olmalıdır.

ENGELLİLER NE Mİ İSTİYOR?....

Meslek sahibi olabilmek için okuyan ve EKPSS ile devlet kurumlarına atanıp mesleklerini icra ederek; çalışma hayatına katılıp iç barışa, huzura ve ailelerine katkı sağlamak isteyen engelli memur adayları 2019 yılında ve 2020 ’de yeterli sayıda kadro açılmadığı için tercih yapamamış ve atamaları olmamıştır.

Engellerine rağmen büyük emeklerle, maddi ve manevi fedakârlıklarla okuyup ve EKPSS’ye girip başarı sağlayan tüm Engelli memur adayları ve Engelli Sağlıkçılar, Engelli Öğretmen atama beklemektedirler.

Ekpss Sınavı ve atamasının her yıl olması gerekir Ekpss ve kuraya başvuranlara bakarsak 2 yılda yığılma olmuş yeterli atamada olmadığı için engelli kardeşlerimiz mağdur kalmıştır.

Genel Engelliler dışındaki işitme engelli ve doğuştan görme engelli ve zihinsel engel türüne girenlerin başvuru yüzdesine göre kadro dağılımı yapılsın.

Bu engelli türlerden sınava girenler kendisi türüne göre adil ve eşit yarışsınlar ve 4 farklı sınav türü sorularının puanları ayrı potada eritilip haksız rekabetler oluşmamalı.

Özellikle zihinsel engelliler konusuna gelirsek bunlar için sınav sistemi olmasın, mümkünse kura ile direk atama olsun. Veya yaş önceliğine göre atamaları yapılsın ve mahkeme kararıyla yaş değiştirilmeyecek kabul edilmeyecek şekilde bir düzenleme ile bu iş yapılmalı.

Engelli aylığı ailelere bağımlı olmadan engelliye verilmeli ve günümüz şartlarına göre geçim standardında olmalıdır.

Ekonomide Hukukta yeni bir Reform dönemi başlatıyoruz diyenler bence Engelliler için de bir reform yapmalıdır.

2 ya da daha fazla engelli aynı evde yaşıyorsa kirada iseler sabit kira bedeli ödenmelidir.

2016 -2018 den 100 bine yakın ve bu yılda EKPSS girenlerle 200 bine yakın engelli atama bekliyor.

Ve Engeliler diyor ki,

"Bizler sadece engelliyiz, bizlerin genel sorunlarına bugünler ve yarınlarımız için çözümler beklemekteyiz.

Zor süreçteyiz farkındayız ama bizler için yapılması gerekenleri defalarca yazılı ve sosyal medya üzerinden yada yetkilileri arayarak dile getirdik. Maalesef bugüne kadar sonuç alamadık. Bizler için verilen önergelerde neden red olunur ?...Bu insanlık için yapılan adımlarda neden geri çevrilir?...

Bizleri düşünmelisiniz, günümüzdeki engelli sayılarına göre kpss sınavına girip ya da kura ile görev bekleyen kardeşlerimizin geleceği için sizleri birliğe davet ediyoruz. Onların sayıları binlerce ama yolları daralmış neden yolları açılmaz?...Bu çalışmaları yapan komisyon yada yetkililerden ne zaman iyi haberler alacağız?.. Detayları görmezlikten gelmemelisiniz!...2020 yılı ve sonrası doğru detaylı planlamalar yapılmalı. Biz sizleri arayarak değil sizler bizleri arayarak çözümler bulmalısınız !..."diyor engelliler...

Bu vesileyle tüm Engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık olsun. Aileleriyle beraber sağlıklı, mutlu ve kolay bir yaşam diliyorum. Engelsiz bir hayat için tüm engelleri birlikte aşalım.” Dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.