banner182
banner181
29 Haziran 2021 Salı 15:48
70 Okunma
SES Eş Başkanı Aydın: Kovid ile mücadelede canla başla çalışan ASM çalışanları artık görülsün

Başkan Aydın, kentin merkezinde bulunan sendika binasında düzenlenen basın açıklamasında pandemi sürecinde sağlık personellerinin iş yükünün katlanarak arttığına dikkat çekti.

"Birçok ülke sağlık personeline ek ödeme yapmıştır"

Aşılamanın başlaması ve yaygınlaşması ile aşıların büyük kısmı aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları tarafından ASM'de yapıldığının altını çizen Aydın, şöyle devam etti:

“Bütün zor koşullara rağmen hayat kurtarmaya devam eden sağlık çalışanlarının, karşılaştıkları riskler gözetilerek ve moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak amacıyla birçok ülke sağlık personeline ek ödeme yapmıştır. Ülkemizde de bu şekilde ek ödemeler yapılmış olmasına rağmen her defasında aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları kapsam dışında tutulmuştur. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün 17 Haziran tarihinde yayınlamış olduğu Kovid-19 pandemisi nedeniyle oluşturulan aşı odalarında görev yapan personele ek ödeme konulu yazısında ‘‘Kovid-19 pandemisinin bertaraf edilmesi amacı ile aşı çalışmalarının hızlanmış olması ve Kovid-19 için ayrılmış aşı odalarında görevlendirilen personelin motivasyonunun artırılması amacı ile Mezkur Makam onayına ilave olarak 17 Haziran tarihli ve E-49022165-020-345 sayılı makam onayı alınmıştır. Bu kapsamda mezkur yönetmelik kapsamında bulunan personelden; Kovid-19 için oluşturulan aşı odalarına aşı yapmak için görevlendirilen personelin, mezkur makam onayında yer alan ek tabloda unvanlar için ayrı ayrı belirlenen Kovid dışı ek ödeme katsayısının; tabipler için yüzde 30; tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personel için yüzde 100 artırımlı olarak uygulanması. Tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personel için hesaplanan tutar, 209 sayılı Kanunun 5'inci maddesi uyarınca ödenen sabit ek ödeme tutarından mahsup edilmeden ayrıca ödenmesi. Bu şekilde yapılacak ek ödeme tutarı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçemez. Mezkur makam onayına ilave olarak belirlenen usul esaslar çerçevesinde, ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde mezkur ek ödeme yönetmeliği kapsamında bulunan personele 1 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere 4 (dört) ay süre ile ek ödeme yapılması’’ denilmektedir."

"Ek ödeme katsayılarından artırımlı faydalanamama eşitlik ilkesini ihlal etmektedir"

Başkan Aydın, düzenleme aile hekimlerini ve aile sağlığı çalışanlarını kapsamadığını vurgulayarak, "Anayasanın 10. Maddesinde eşitlik ilkesi düzenlenmiş olup, idarenin işlemlerinde bu ilkeyi gözeterek karar alması, düzenleme yapması gerekmektedir. Anayasa, kanunlar ve yargı kararlarından anlaşılacağı üzere eşitlik ve adaletin sağlanabilmesi için aynı ve benzer durumda olanlar arasında keyfi uygulamalarla ayrım yapılmaması gerekmektedir. 

Kovid aşılarının büyük çoğunluğunun ASM'de yapıldığı gözetildiğinde, ek ödeme katsayılarından artırımlı faydalanamama eşitlik ilkesini ihlal etmekte, çalışma barışını bozmakta, motivasyon kaybına neden olmaktadır. Anayasamızda güvence altına alınan ‘eşitlik ve adaletin’ sağlanabilmesi için hastane ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan hekimlere/tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personele ödenen ek ödemeden az olmamak kaydıyla ASM'de çalışan hekim ve tabip dışı personele ek ödeme yapılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.