11 Temmuz 2021 Pazar 14:11
52 Okunma
Kıymaz, Van ve Hakkari gezi program değerlendirdi - Videolu Haber

GAP gazeteciler birliği genel başkanı Z. Abidin Kıymaz

‘ YEREL BASIN TASARRUF GENELGESİNDEN ÇIKARILSIN’

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz bölgeden gelen Gazeteciler cemiyet başkanları ve gazetecilerle yaptığı istişare sonrası 15-21 Haziran tarihleri arasında Van ve Hakkâri illerine yaptıkları gezi ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Şanlıurfa Gazeteciler birliği başkanı Şanlıurfa GAP gündemi gazetesi sahibi Veysel Polat, Gazeteciler ve basın emekçileri genel başkanı Fatih Demirtaş, Kâhta gazeteciler cemiyeti başkanı Kemal Kutlu, Gaziantep İnternet Medyacıları derneği genel başkan yardımcısı Hamza Mercanoğlu, Gaziantep İpekyolu haber ajansı sahibi Ali Duysak, Şanlıurfa GAP şehir dergisi yayın koordinatörü Kadir Türkeri, GAP gazeteciler birliği genel başkan danışmanı Gündem gazetesi sahibi Sait Akbaş, Turizm tanıtma platformu Adıyaman temsilcisi Tayfun Güzel, GAP gazeteciler birliği denetleme kurulu başkanı Hamit Yaşar ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı istişare toplantısı sonrası GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz gündeme dair açıklamalarda bulundu.

GENELGE YEREL BASININ KAPISINA KİLİT VURDURUR

Bakanlar kurulu kararıyla yayınlanan tasarruf genelgesinde yerel gazetelere belediyelerin ilan reklam vermesinin yasaklanmasının zar zor ayakta kalan yerel gazetelerin kapısına kilit vuracağına dikkat çeken GAP gazeteciler birliği genel başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ‘.. Geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulu kararıyla belediyelerin yerel gazetelere ilan reklam vermelerini yasaklayan tasarruf genelgesi yerel basını yok edecektir. Pandemi nedeniyle tasarruf tedbiri alan özel sektörün yanı sıra belediyelerde yerel gazetelere ilan desteğinde bulunmazsa zar zor ayakta kalmış az sayıdaki yerel gazetelerinde kapısına böylece kilit vurulacak.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve İletişim başkanlığı bu durumu göz önünde bulundurarak bakanlar kurulu kararından tasarruf tedbirleri arasında yerel basını içeren maddenin çıkarılmasını istiyoruz’ dedi.’

Van Hakkâri gezi programın ilişkin basın açıklamasında bulundu.

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz Hakkari’de 40 yıl sonra Cumhuriyet tarihinin en huzurlu güvenli döneminin başlamış olmasından duydukları memnuniyetin altını çizerek şunları söyledi ‘ Hakkari ilimiz en fazla şehit veren illerden biri, bu bölgeye yaptığımız ziyaret Türkiye’de bir sivil toplum örgütünün gerçekleştirdiği ilk ve en kapsamlı gezi programı oldu.

Hakkâri gibi sancılı önemli terör olayları ile ilgili sık sık anılan kentte sağlanan huzur ve güven ortamını yerinde görmek incelemek üzere gittik , bir sivil toplum kuruluşu olarak bölgeye ilk bizler kapsamlı bir şekilde ziyaret ettik."

Gezinin yaklaşık bir hafta sürdüğünü anlatan Kıymaz, şöyle devam etti:

“Bu bölgeye PKK kan kusturduğu süreçten bu yana yaklaşık 40 yıllık bir zaman geçmiş ve bölge halkı baskı altında ve önemli sorunlar yaşamışlar. 3 bin 700 asker ve polisimiz şehit düşmüş burada İran ve Irak sırının bulunduğu bölgede asayişi uzun zamanda sağlanmaya çalıştığı bölge en çok şehit verdiğimiz bir bölge. Bu kadar ağır kayıp vermiş olan Hakkari ilimizde sorunları yerinde incelemek üzere gittiğimizde bizde ülke genelinde olduğu gibi bir Hakkari imajı söz konusu idi. Hakkari’ye vardığımızda devlet karalılık gösterince güvenlik sağlandığına tanık olduk. Bölgede güven ve huzurun sağlanması hususunda siyasi kararlılık gösteren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ a bölgeye 66 defa giden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ’ya, koruculara, polislerimize askerlerimize teşekkür ediyorum.

Hakkâri hasret kaldığı huzur ortamına kavuştuğuna tanık olduk. Hakkâri Cadde ve sokaklarında yürürken vatandaşlarda boynumuza sarılanlar oldu. Bizlere ‘şimdiye kadar neden gelmediniz’ diye sitem ettiler.

Ülkemizin bu sancılı bölgesinde huzur ve güvenin sağlanması hepimiz adına sevindirici, kırk yıldır sürekli terör olayları birinci derece gündem maddesi olduğundan dolayı diğer sorunlar biraz ötelenmiş, bölgede bizim izlenimlerimizi kaleme aldık birinci öncelikli sorun işsizlik Hakkâri’de Türkiye ortalamasının üzerinde bir işsizlik oranı var. Gençlerimiz kahvehanelere, kafelere doluşmuş durumda onlara iş konusunda istihdam sağlamak gerekiyor

HAKKARİ DAĞLARI MADEN YATAĞI

. Hakkari’de hayvancılığın yaygınlaştırılması,. Diğer bir gözlemlediğimiz konu özel sektör burada Hakkari Şemdinli dağlarında başlayıp bir maden sahasının Adıyaman Koçali’ye kadar uzanan çok kıymetli bir maden yatağı olduğunu keşfettik. Özel sektör orada çinko, bakır ve bir miktarda altın çıkarmış çıkarılan maden ocaklarına gittik bölgeyi gezdik.

Çok zor arazi koşularında bölgeyi gezdik. Dünya’nın sayılı çinko madenlerine sahip olduğumuza tanık olduk. Bu maden olan bölgede özel sektörün bir işletmesini gezdik 600 kişinin istihdam edildiğini gördük. Devlet buraya el atarsa Maden Teknik Arama Enstitüsü ve madenle ilgili bakanlıklar buraları ihale eder veya kendisi işletmeye başlarsa Türkiye maden açısında imalatı ile önemli döviz girdisine sahip olur.

Bölgede Petrol yatakları olduğu kanaatindeyiz, bölgede vatandaşlar bazı arazilerde ham petrolün yer yüzüne sızdığını söylediler. Güvenlik nedeni ile buralara gidilip kazılar yapılmamış ama emperyalistler bu bölgedeki buralara iştahla bakıyorlar. Türkiye burada çok güzel bakır madenlerine sahip bu madenleri işletip burada işletmelere açılırsa Hakkârili ailelerin gençlerin burada çalışma imkanları bulacaklarına ve istihdama katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

KAYYUM ATAMALARINDA SİVİL ATAMA OLSUN

Esnaf, sivil toplum kuruluşları ve kanat önderleri ile görüştüklerini ifade eden Kıymaz, “Bizden ortak bir istekleri oldu. Biz bu talepleri AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın beye ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Eski Kültür Bakanı Yalçın Topçu’ya bu tespitlerimizi talepleri ilettik. Bu tespitlerimizde birisi oradaki Sivil Toplum Kuruluşlarının istek ve talebi kayyum atanan belediyeler ile ilgili talepleri oldu, onlarda kayyum atamasında Vali atandığı zaman vatandaşların sorunları Valiye götürmekte ürkek davrandıklarını söylediler. Bir sivil kanaat önderi oraya belediye başkanı olarak kayyum şekilde atandığında halka vatandaşlarla Sivil Toplum Kuruluşları ile belediye başkanının ilişkilerinin daha iyi olacağını devlet vatandaş ilişkilerine katkı sunacağını konusunda bize taleplerini ilettiler. Bizde bu talepleri ilgili mercilere ilettik. Hükümetimiz bu talep ve istek üzerine çalışma yaparlarsa memnun olacakları kanaatindeyiz. Hakkâri Valisi İdris Akbıyık 3-4 yıldır orada görev yapıyor ve devlet vatandaş ilişkilerine katkı sunan birisi bölgeye İdris AKBIYIK gibi kabiliyetli liyakatli bürokratların atanması yaraların çabuk sarılmasını da kolaylaştıracaktır ‘ dedi.

Kıymaz, tasarruf tedbirleri kapsamında yerel yönetimlerin belediyelerin yerel gazete, radyo ve televizyonlara ilan reklam ve bayram ilanı gibi verilmesinin tasarruf tedbirleri kapsamına alındığını belirterek, “Yerel gazeteye abone olma ilan verme gibi meseleler tasarruf tedbirleri kapsamına alınca zaten pandemi dolayı ekonomik sıkıntılar dolayı can çekişen yerel basın alınan bu tasarruf tedbirleri kararı ile büyük bir şaşkınlık ve sarsıntı geçirdi.” dedi.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Son Güncelleme: 11.07.2021 18:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.