26 Mart 2020 Perşembe 14:10
68 Okunma
Siyasetçi Yazar Ulubey: 200 Bine Yakın Atanması Yapılmayan Sağlık Çalışanının Olması Dikkat Çekicidir

Ulubey, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyayı esir alan koronavirüsünün insan hayatını tahakküm altına almaya devam ettiğini belirterek, "Sen, ben, zengin, fakir, sosyal statü ayrımı yok. Herkes risk altında."dedi.

Ulubey, Sağlık bakanının sık sık aralıklarla açıklamalarında, salgının 'Türkiye geneline yayıldığını söyleyebiliriz' şeklindeki açıklamasına işaret ederek, dikkatli olmak gerektiğimizi vurguladı.

-ÇİN'DEN ALINAN KORONAVİRÜS İLAÇLARI 40 İLE DAĞITILDI"

Çin'den alınan koronavirüs ilaçlarının 40 ile dağıtıldığına diikat çeken Ulubey, Diyeceksiniz ki, madem bu virüs ülke geneline yayılmışsa diğer illerimiz ne olacak?. Hepimizin kafasındaki bu soru ya da sorulara şeffaf bir şekilde cevap verecek olan Sağlık Bakanı ve ülkeyi yönetenlerdir."dedi.
Ulubey, bilim ve teknolojinin insan hayatındaki öneminin kavranması gerektiğinin altını çizerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Güney Kore'de koronavirüse karşı her gün 20 bin kişiye test uygulanıyor. Bu hızlı taramayı dilerim biz de yakalarız. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha çok test daha çok tanı diyor. Hayatımızın bu kadar risk altında olduğu bir dönem yaşamadık, aile içinde bile uzak mesafede duruyoruz. Bizler evlerimizde çıkmaz iken , hayatlarını bizleri yaşatmak için tehlikeye atan tüm sağlık çalışanlarımıza ithafen bu yazıyı kaleme alıyorum.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin temel göstergelerinden biri de sağlık hizmetlerinden gelinen ve ulaşılan seviyedir. Hiç şüphesiz ki sağlık insan için en büyük zenginliktir. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve toplumların öncelikli hedefi olmalıdır. Dolayısıyla hekimlik mesleği her zaman kutsal, saygın ve onurlu bir meslek olarak görülmüştür.

Sağlık çalışanlarımızı her gün saat 21.00'de balkonlara çıkıp onları alkışlamak, minnettarlığımızı dile getirmek elbette ki çok güzel bir teşekkür yolu. Fakat yaşadıkları sorunlar ve sıkıntılar giderilmedikçe eksik ve yetersizdir.
Dünyanın başına bela olan koronavirüs süreci vesilesiyle sağlık sisteminin ve sağlık çalışanlarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık."

-"SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN DURUMLARI PEK İÇAÇICI DEĞİL"

Son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını belirten Ulubey, "Ülkemize baktığımız zaman sağlık çalışanlarımızın durumunun pek de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Bakın son beş yılda 60 bin sağlık çalışanımız şiddete maruz kalmış. Sağlık çalışanlarımızın yüzde 70'i borçlu, çalışma koşullarının ağırlığı,fazla mesaileri ve bir de buna koronavirüs eklendi.Şimdi daha çok enerji harcayacaklar, üstelik hayatlarını da tehlikeye atarak!..."dedi.

Yapılan araştırmalarda Türkiye'de 144 bin 827 doktor görev yaptığını dile getiren Ulubey,şunları ifade etti:

" Bu doktorların 27 bin 853'ü özel hastanelerde çalışıyor. Türkiye nüfusu göz önüne alındığında, sadece 1 doktora 568 kişi düştüğü görülüyor. Bu rakam OECD ülkeleri ile kıyaslandığında çok aşağılarda kalmakta. Türkiye’de 10 bin kişiye yaklaşık 17 doktor düşerken, bu rakam OECD ülkelerinde 10 bin kişiye 30 hekim civarında. Türkiye, kişi başına düşen hekim sayısında Güney Afrika, Endonezya gibi ülkelerle birlikte en alt sıralarda kalmakta.

Sağlık personelinin yüzde 73.8 i işiyle ilgili gelecek kaygısı taşıyor. Yüzde 30'u yoksulluk sınırı altında bir gelire sahip.Ortalama 100 bin kişiye düşen hekim sayısı OECD ülkelerinde yaklaşık 339 iken ,Türkiye’de ise 179 kişi. Personel açığı varken 200 bine yakın atanması yapılmayan sağlık çalışanının olması dikkat çekicidir.

-"AİLE HEKİMİ BAŞINA DÜŞEN KAYITLI NÜFUS 3 BİN 550"

Ulubey, "Benim bizzat tanıdığım, görüştüğüm ve sorunlarını bana ilettikleri bir konu da aile hekimlerimizdir. Sağlık sistemimiz içinde en önemli uygulamalardan biri de" Aile Hekimliği" Halen 25 bin 800 aile sağlığı merkezinde toplam 24 bin 350 aile hekimi görev yapıyor.Aile Hekimi başına düşen kayıtlı ortalama nüfus ise 3 bin 550. Hasta sayısının fazlalığı her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorundalar.

Sahada büyük bir özveriyle çalışan ve hasta takiplerini büyük bir yoğunlukla yapan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının da istekleri karşılanmalıdır.Hastalarına en iyi şekilde hizmet verebilmesi ve yalnızca mesleklerine odaklanabilecekleri iyi bir ortam sunulmalıdır. Maddi, manevi her türlü sıkıntıları giderilmelidir."diye ifade etti.

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.