Fatma Ulubey İle Söyleşi!

-Etem Karaüzüm, Merhaba Sn. Ulubey.
-Fatma Ulubey, Merhaba hocam.
-Etem Karaüzüm, Uzun zamandır sizinle söyleşi yapamadık. Malumunuz bir yerel seçim vardı ve bu seçimde siz sahada olduğunuz için mesafe bu kadar uzadı.
Öncelikle yerel seçimden başlayalım; halk sizi bu seçimde Belediye Başkan adayı olarak görmek istedi,şansınız da yüksekti ,neden aday olmadınız?

-Fatma Ulubey,Cumhuriyet Halk Partisi’nde üye olmak da, Belediye Başkanı olmak da onur vericidir. Dediğiniz gibi halkın bu konuda bir teveccühü vardı, fakat ben başka arkadaşlarıma alan açılsın diye aylarca öncesinden bir basın açıklaması yaparak bu göreve talip olmayacağımı ancak adaymışım gibi çalışacağımı kamuoyuyla paylaşmıştım. Nitekim de öyle yaptım.

-Etem Karaüzüm, yıllar sonra CHP Gölbaşı yerelinde büyük bir başarı sağladı. Sizce bu başarının sırrı nedir?

- Fatma Ulubey, Güzel bir soru hocam. Bence başarının anahtarı inanmak, inandırmak, güvenmek, seçmene güven vermek. Siz inanmadığınız bir davada başkasını inandıramazsınız. Bu hayatımızın her alanında böyledir. Sahada etkin ve planlı bir çalışma yapıldı. Halkın umudu Cumhuriyet Halk Partisinde bulmuş olması, istikrarlı bir çalışma, bir araya gelmeyi başarmak ve tabi ki bu sürecin lokomotifi,mimarı adayımız Sn. İskender Yıldırım’ın ciddi performansı , Gölbaşı halkımızın tercihini değişimden yana kullanmış olmasıdır.

-Etem Karaüzüm, Siz bu seçimde nasıl bir görev üstlendiniz?

-Fatma Ulubey, Arkadaşlarım dokuz mahallenin örgütlenmesinden sorumlu tuttular, bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Sahada diğer kadın arkadaşlarımızla birlikte çalıştık, emekleri çok. Tek tek kapıları çalarak halkımızın elini sıktık, siyasi düşüncesi ne olursa olsun asla ötekileştirmeden, adeta bir anket şeklinde halkımızın beklentilerini, bizim ne yapacağımızı CHP’nin programını ve adayımızın projelerini anlattık. Örgütlerimizle istişare halinde !...

-Etem karaüzüm, Gölbaşı ilçemizde Önümüzdeki günlerde ilçe başkanlığı seçimi var. İki aday var. Mevcut ilçe Başkanı Sn. Emine Köseler ve Sn. Hacı İzzet Kayabaşı. Fatma Ulubey olarak siyasette hep net oldunuz bu soruda da net bir cevap bekliyorum. Kimi destekliyorsunuz?

-Fatma Ulubey, Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisinde göreve talip olan her arkadaşımız değerlidir. Birikimlidir, donanımlıdır. Bu parti içi demokrasi yarışıdır. Kaybedeni, kazananı olmayacaktır. Amacımız CHP’yi daha ileriye götürmek. Bu seçimde geçmiş yıllarda Gençlik Kolları Başkanlığımızı yapmış olan Sn. Hacı İzzet Kayabaşı kardeşimizden yana şans vermemiz gerektiğini düşünerek destekliyorum.

-Etem Karaüzüm, Aslında Gölbaşı halkının büyük bir bölümü Fatma Ulubey için o henüz seçilmemiş bir kadın Milletvekilimizdir diyorlar. A)Siyasete devam mı? B) Bu halk sizi Milletvekili görmek istiyor. Bu merak eden vatandaşlara nasıl bir cevabınız olacak?

- Fatma Ulubey, Halkımızın ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim. Siyaseti 365 gün yapan birisi olarak , evet aktif siyaset devam edecek. . Kim mücadelesinin taçlanmasını istemez ki!... Takdir örgütlerimizin, halkımızındır.

- Etem Karaüzüm, Oldukça deneyimli bir kadın siyasetçisiniz, gündemi yakından takip eden biri olarak AKP iktidarı gidici midir?, CHP iktidar olmanın yakınında mıdır? Bu iki konuda görüş ve düşünceleriniz nedir?

-Fatma Ulubey, Çok teşekkür ederim hocam. Mevcut AKP iktidarı bu ülkenin sorunlarına çare olamadığı gibi sorunları derinleştirdi. 31 Mart , 24 Haziran seçimleri toplumun büyük bir değişim isteğini ortaya çıkardı. Önemli metropolleri CHP ve Millet İttifakı kazandı. Umut CHP, iktidar eriyor. Çünkü AKP iktidarında halk yoksullaştı, üretim bitti, Tarım bitti, Hayvancılık bitti, her şeyimizi ithal ediyoruz. İşsizlik can yakıyor. Genç işsizlik %27.4’lerde.
Mülteci sorunu ciddi bir sorun olarak önümüzde duruyor.

-Etem Karaüzüm, Sn. Ulubey bizim takip ettiğimiz kadarıyla siz her zaman çiftçinin emeğini, alın terini savundunuz, mağdurun yanında oldunuz. Adıyaman TÜTÜNÜ konusunda başınız hayli dertte. Bildiğim kadarıyla konuyla ilgili yargılanıyorsunuz, sizce bu yargılanmanın sonucu ne olur?Böyle bir soruşturma Fatma Ulubey’i susturabilir mi?

-Fatma Ulubey, İsterseniz sondan başlayayım, ben her zaman doğruluğuna inandığım konuları savundum, savunmaya devam edeceğim. Bizim inancımız haksızlık karşısında susmamamızı söylüyor, vicdanımız da!... Ülkemizde doğruları savunmak bazen karşınıza suç olarak gelebiliyor. Tütün’le ilgili soruşturmada olduğu gibi. Ben sadece TÜTÜN Adıyaman ilimizin ekmek teknesi dedim. Yaklaşık 100 Bin kişinin aşı, işi dedim. Çiftçinin alın terini savunmak suç olmamalıdır, Ocak ayında duruşmam var . 2 yıldır haksız yere yargılanıyorum, adliye salonlarına gidip geliyorum. Bu duruşmada beraat edeceğimi düşünüyorum.

- Etem Karaüzüm, Kadın cinayetleri konusunda, çocuk istismarındaki hassasiyetinizi gerek sosyal medyada gerekse katıldığınız etkinliklerde görebiliyoruz. Bu konudaki düşüncelerinizi kamuoyuyla paylaşır mısınız?

- Fatma Ulubey, Kadın cinayetleri, çocuk istismarı ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Konuştuğum her platformda dediğimi bir kez daha yinelemek isterim. Biz ne Kadınlarımızı ne de çocuklarımızı koruyamadık. AKP iktidarı kadın cinayetleri konusunda da etkili bir adım atamadı. Yasal yaptırımlar ağırlaştırılmalı,cezalar artırılmalı. İyi hal durumu istemiyoruz. Kadın hakları insan hakları kapsamında ele alınmalı, hakları korunmalıdır. İstanbul sözleşmesi uygulanmalıdır.

- Etem Karaüzüm , Fatma Kardeşim; üzerinde yaşadığımız coğrafya yani yurdumuz yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyanın en şanslı coğrafyası oluyor, taşı ek ;meyve, buğday, sebze olarak yeşeriyor . Fakat, öyle bir noktaya geldik ki, aileler yoksulluktan intihar ediyor, bunun anlamı nedir, bu ülkeyi noktaya kim ya da kimler getirdi? Sizce kurtuluş reçetesi nedir?

-Fatma Ulubey, Biz dört mevsimi bir arada yaşayan bir ülkeyiz. Coğrafyamız her alamda zengin. Fakat bu güzelim coğrafyanın değerini bilemedik. Havasını Kirlettik, ormanlarını kestik, Heslerle suyunu kuruttuk Vs. Üretemeden tüketen bir ülke ilerleyemez. Ülkeyi bu hale getirenler ülkeyi yanlış politikalarla yönetenlerdir. Kurtuluş reçetesi üretmek, adaletli bir gelir dağılımı. Çağdaş bir eğitim anlayışı, insani yaşam standartlarına önem veren, düşüncenin özgürce ifade edildiği , Yüzü gülen bir toplumu yaratmaktır.

Etem Karaüzüm, yeni yıl için mesajınız olacak mı?

Fatma Ulubey, Ülkemizde şiddetin, yokluğun, yoksulluğun, haksızlığın, adaletsizliğin olmadığı, 2020 yılının öncelikle insan haklarına dayalı demokratik bir hukuk devleti kuralları egemen olsun. Ve yine dilerim ki savaşlar ve ölümlerin olmadığı , kardeşlik ve birlikte yaşama arzusunun gönüllerde yer ettiği, tüm insanlık için barış ve hoşgörü dolu bir yıl olsun.

Etem Karaüzüm, Sn. Ulubey , zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.26.12.2019

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.