Söyledikleri ile yaptıkları arasında bir tutarlılık varsa güvenilir insan olarak tarif edilir.söylediği başka,yaşadığı başka ise bu tip insanlara bir dediği diğerini tutmayan tutarsız insan olarak bakılır.

Yaşadığımız dünyada söylem ve eylem birliğinde bulunmak pekte kolay değildir. Ama süllümden indim sözümden döndüm kolaycılığına da kapılmamak gerekir.

Söz verip tutmamak ya da tam aksini yapmak siyasetçilerin çok sık kullandıkları bir yöntemdir. Nasıl olsa her söylediğim alkışlanıyor moduna girmiş olan siyasi partiler için ise tutarsızlık sıradanlaşır.

Merkezde ya da merkeze yakın yerde siyaset yapan partilerin hepsi milliyetçidir, vatanseverdir, toplumcudur, amaçları ülke menfaatleridir, vatandaşı rahat ettirmektir.

Bu girişten sonra gelin mevcut parlamentodaki siyasi partiler neler yapmış, nelere evet nelere hayır demiş hep birlikte bakalım.

T.C ibaresinin tekrar konulması için verilen önergeye İYİ parti ve CHP evet derken AKP ret oyu kullanmış MHP ve HDP ise çekimser kalmış. Hadi HDP yi anladım (adamlar rette edebilirdi) MHP yi anlamak ne mümkün.

Andımızın tekrar okutulması için verilen önergeye İYİ parti ve CHP evet derken AKP, MHP ve HDP ret oyu kullanmış.

İstanbul havaalanına ATATÜRK adının verilmesi ile ilgili önergeye İYİ parti ve CHP evet derken AKP ret MHP ile HDP çekimser oy kullanmış.

Şehit ailelerinin ev sahibi yapılması için verilen önergeye İYİ parti ve CHP evet derken, AKP ret, MHP ve HDP çekimser kalmış.

Allah, Allah hani bu MHP ile HDP birbirinin etine aş eriyordu. Oysa eylemlerinde bir ayrılık görülmüyor. Bitmedi.

3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme için verilen önergeye İYİ parti ve CHP evet derken AKP oyu kullanıyor MHP ve HDP çekimser oy kullanıyor.

ABD destekli Fetullahçıların darbe girişimlerinden sonra mecliste verilen FETÖ siyasi ayağının araştırılması ile ilgili önergeye İYİ parti, CHP ve HDP evet oyu verirken AKP ve MHP ret oyu kullanmış.

Askerlerimizin donarak şehit olmasının sebeplerini araştırmak için verilen önergeye İYİ parti, CHP ve HDP evet derken AKP ret demiş MHP ise çekimser kalmış.

Suriyeli sığınmacıların gönderilmesi ile ilgili verilen önergeye İYİ parti ve CHP evet oyu kullanırken AKP ve HDP ret MHP ise çekimser oy kullanmış.

Emeklilerin elektrik, su, doğalgaz faturalarında indirim yapılması ile ilgili verilen önergeye İYİ parti, HDP, CHP evet derken AHP ret oyu kullanmış MHP çekimser kalmış.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için verilen önergeye İYİ parti, CHP ve HDP evet derken AKP ret, MHP çekimser oy kullanmış.

Hacizli emekli maaşlarının asgari ücretin altına düşürülmemesi için verilen önergeye İYİ parti, CHP ve HDP evet oyu kullanırken AKP ret MHP çekimser oy kullanmış.

Bu ekonomik kriz döneminde çocuklu ailelere yardım amacıyla İYİ partili Yasin Öztürk bebek bezinden KDV kaldırılsın diye önerge vermiş. CHP, İYİ parti ve HDP evet derken AKP ve MHP hayır demiş.

Çorlu tren kazasının araştırılması için verilen önergeye İYİ parti HDP ve CHP evet derken AKP ret MHP çekimser oy kullanmış.

Hayvanlara işlenen fiilin suç kabul edilmesi için verilen önergeye İYİ parti CHP ve HDP evet oyu kullanırken AKP ve MHP ret oyu kullanmış.

Tarım sektöründe kullanılan mazottan ÖTV ve KDV nin kaldırılması için verilen önergeye İYİ parti CHP ve HDP evet derken AKP ret MHP çekimser oy kullanmış.

Mesleki eğitimi olan memurların durumlarına uygun atama yapılması için verilen önergeye İYİ parti HDP ve CHP evet oyu verirken AKP ret MHP çekimser oy vermiş.

Tüm sigortalı kadınlara doğum borçlanması hakkının tanınması için verilen önergeye İYİ parti HDP ve CHP evet derken AKP ret MHP çekimser kalmış.

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesinde cezaların caydırıcılığı için verilen önergeye İYİ parti HDP ve CHP evet derken AKP ret MHP çekimser oy vermiş.

16 Martta İYİ partili Erhan Usta’nın verdiği Telekom’un özelleştirilmesi sonrasındaki şaibeli durumların araştırılmasına ilişkin önergeye İYİ parti CHP ve HDP evet oyu verirken AKP ve MHP ret oyu kullanmış.

Buna benzer daha nice önerge var. Parlamentoya vatan millet aşkı ile gittiklerini söyleyenlerin düştükleri durum bu.

ASIM ÖCAL

10.04.2022

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.