30 Haziran 2021 Çarşamba 18:29
43 Okunma
 Psikososyal Koruma Ve Krize Müdahale Komisyonu Sene Sonu toplantısı

Rehberlik hizmetleri kapsamında; doğal afet, terör, göç, intihar, ölüm - yas, cinsel istismar gibi travmatik ve zorlu olaylar karşısında yürütülen psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetlerinin yürütülmesi ve psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetlerine yönelik iş ve işlemleri düzenlemek amacıyla yapılan İl Psikososyal Koruma ve Krize Müdahale Sene Sonu Toplantısı, Özel Eğitim ve Rehberlik'ten sorumlu Şube Müdürü Hamza Çelenk başkanlığında yapıldı.

Toplantı Hamza Çelenk' in açılış konuşmasından sonra gündem maddeleri ele alınıp tartışıldı, üyelerin konu ile ilgili görüş ve düşünceleri değerlendirildi. Toplantı Hamza Çelenk' in iyi dilek ve temennileri ile sonlandırıldı.

Toplantıya ilişkin kentte icra edilecek alınan kararlar ise şöyle sıralandı:

"Salgının başladığı 2020 Mart ayı itibariyle ailelerin tedirgin bir sürece girdiği özelliklede 1. ve 2. Sınıf öğrencilerinde okul fobisi, okul reddi gibi olumsuz yaşantıların oluşacağı düşünülmüştür bu konuda RAM'lar ve okullar uyum konusunda hazırlıklı olacak.

Salgın sonrası okula uyum sağlama sürecinde tekrar salgının yaşanabilme korkusu oluşacağından veli eğitimlerinin yapılması faydalı olacaktır. Evde yapılan EBA içerikli eğitimlerin yanında evde eğitimlerine uyum sağlanması için okul tarafından gerekli içerik hazırlanacak çocukların bu zor süreci atlatmaları kolaylaşacak.

Yeni başlayacak eğitim öğretim döneminde yeniden ortaya çıkabilecek bir salgına veya oluşabilecek bir deprem-afete karşı hazırlıklı olunacak buna müdahale ve önleyici çalışmalar yapılacak. LYS ve YKS tercih döneminde yapılacak rehberlik hizmetlerinde bulaş riskini en az seviyede tutmak adına RAM'lar ve okullar gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yapacak. Önümüzdeki süreçte dijital ortamında materyal üretimi yapılarak bilgilendirmelerin bu materyal üzerinde yapılması lüzumlu görülmekte bunun hazırlığı yapılacak. Okul Psiko-sosyal Koruma ve Krize Müdahale ekibinin oluşturmasında gereken önem azami ölçüde verilecek ve bu konu ile ilgili il/ilçe toplantılarında gündeme getirilerek psiko-sosyalin kıymeti vurgulanacak. Salgın nedeniyle öğrencilerimizin manyetik ekranda çok vakit geçirmelerinden kaynaklı bir takım problemlerin önüne geçmek için bilinçli teknoloji kullanımı rehberlik servislerince ele alınmalıdır. Okullar tarafından oluşturulan Psiko-sosyal Koruma Ve Krize Müdahale ekipleri sürecin sağlıklı yürütülmesi adına Eylül ayı içinde şekillendirilip ivedilikle Milli Eğitime iletilmesi gerekmektedir. Psiko-sosyal Koruma ve Krize Müdahale ile ilgili bir durum yaşandığı zaman, yetkili ve görevli kişilerin komisyondan habersiz basına ve diğer yerlere bilgi verilmemesi gerekliliğine dikkat edilecektir."

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.