Flaş Haber
Kapat
08 Ocak 2013 Salı 17:08
715 Okunma
Tonbul: İş Güvencesini Büyük Türkiye'nin Güvencesi olarak Görüyoruz


 Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "İş güvencesi, Büyük Memur-Sen Ailesi’nin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir. İş güvencesini büyük Türkiye’nin güvencesi olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü, istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Kurum toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, TKİ Maden Genel Müdür Yardımcıları Muammer Bulut, Abdurrahman Murat, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kaya, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri,  Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş ve TKİ çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, son günlerde gündemde olan iş güvencesi  ve toplu sözleşme kazanımlarıyla ilgili bilgi verdi.

“SLOGANIMIZ GÜÇLÜ MEMUR, BÜYÜK TÜRKİYE”

Güçlü memurun olmazsa olmazı iş güvencesidir diyen Tonbul, “ İş güvencesi, Büyük Memur-Sen Ailesi’nin ve bütün kamu görevlilerinin kırmızı çizgisidir. Kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına asla müsaade etmeyiz. İş güvencesini sadece kırmızı çizgimiz olarak değil, Büyük Türkiye’nin güvencesi olarak da  görüyoruz. Güçlü memur, büyük Türkiye sloganıyla hareket edeceğiz. Bu kapsamda, sessiz kalmayacağız. Bu hassasiyetlerimizi ve iş güvencemizi sonuna kadar koruyacağız” ifadelerini kullandı.

“KAMU ÇALIŞANLARININ MALİ VE SOSYAL HAKLARINI GENİŞLETTİK”

Kamu çalışanlarının geneline ve hizmet koluna yönelik elde edilen kazanımların yüzde yüz artırıldığını ifade eden Tonbul, “3. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu görevlilerinin genelini, ilgilendiren 43, hizmet kolumuzda da önceki kazanımlarla beraber 15 kazanım elde ettik. 2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilmesi, KİT`lerde çalışan personelin yıllık izinlerinin ertesi yıla devri, Kamuda çalışan şeflerin ek özel hizmet tazminatlarının artırılması, Koruma Güvenlik Personeli ve Sivil Savunma Uzmanlarının ek ödemelerinin artırılması sağlandı. 4/C’li personelin kadroya geçirilmesi ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrosuna geçirilmesi konusunda ortak çalışma yapılması, ek ödemelerden istifade edememeleri nedeniyle mağdur olan 4/C’li personele, 150 TL ek ödeme ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca  KİT`lerde çalışan teknik personele de ilk defa  arazi tazminatı ödenmesini sağladık.  Cuma Namazı izni ile ibadet özgürlüğünü genişlettik. Emeklilerimize de 100 TL seyyanen zam aldık. Son 3 toplu sözleşme de kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını genişlettik” dedi.

 “4C’LİLER VE ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER SORUNU TBMM’DE ÇÖZÜLECEK”

3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde 4C’li personel ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrolarına geçirilmesi noktasında çalışma yapılmasına karar verildiğini söyleyen Tonbul, “1 Kasım seçimleri sona erdi. Millet istikrar dedi. Tek başına iktidarı verdi. Seçimden önce verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Toplu sözleşme görüşmelerinde 4C’li personel ve üniversiteli işçilerin memuriyet kadrolarına geçirilmesi noktasında mutabakata varıldı. Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte 4C’liler ve üniversite mezunu işçilerin bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirilmesini bekliyoruz. Artık, bu sorunun çözüm yeri TBMM’dir. Memur-Sen olarak  bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

“ÇAN LİNYİTLERİNDE SERVİS PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ”

Enerji hizmet kolunda da kazanımların artırıldığını ifade eden Tonbul, “ Hizmet kolumuzda önceki kazanımlarımızla beraber 15 kazanım elde ettik. Özellikle TKİ’ye bağlı Çan Linyit İşletmelerindeki servis problemini toplu sözleşme masasında çözüme kavuşturduk. Ayrıca, Maden Kanununa göre ihtisaslaşmış devlet kuruluşlarında, denetime çıkan personele çift harcırah hakkı kazandık. TKİ’de çalışan personel, denetime çıktığı takdirde çift harcırah hakkından faydalanacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.