14 Mayıs 2015 Perşembe 02:17
1890 Okunma
Adıyaman Sağlık-Sen`de Delege Müracaatları Bitti Ama Baskılar Bitmedi


 Bilindiği üzere, Adıyaman Sağlık-Sen Şubesi 4. Olağan Kongresi  25 Ekim 2014 tarihinde yapılması kararı alındı. Karar sendika genel merkezine bildirildi ve genel merkez bu konuda mevcut yönetimden bir yönetim kurulu üyesini görevlendirdi. 

Anılan tarihte, tüzük gereği  Yönetim Kurulunun seçile bilmesi için delegelerin oyuna başvurulacaktır.  Bu süreçten  önce sendika üyelerinin de delegeleri seçmesi gerekmektedir. Kısacası; Genel Kurul (sendika üyeleri) delegeleri, delegeler de yönetim kurulunu seçer. Bu konuda seçimler ile ilgili sendikanın yol haritası olarak bir yönetmeliği bulunmaktadır. 
Adıyaman Sağlık-Sen 4. Olağan Kongresine bu güne kadar üç arkadaşımızın aday olduğunu söyleyen Süleyman AKGÜN, kendisinin bunlardan biri olduğunu ve çok ciddi bir desteğe sahip olduklarını belirtti.  En büyük desteği de, KATILIMCILAR diye kendilerini adlandıran ve benimde  içinde bulunduğu grup tarafından görmekteyim.
Adıyaman Sağlık-Sen 4. Olağan Kongresine aday olan ve çalışmalarında kendisini destekleyen KATILIMCI grup adına konuşan Süleyman AKGÜN’ ün bu konuda çok çarpıcı iddiaları var. Süleyman AKGÜN; Adıyaman Sağlık-Sen Şubesi tarafından 06-08/09/2014 tarihleri delege müracaat tarihleri olarak belirlendi. Bu konudaki delege seçimi ve delegeliğe müracaat ilanları  kurumların sendika panolarına  Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri asılarak ilen edildi.  Söz konusu ilanın hafta sonuna denk getirilerek ilen edilmesi  ve delege seçimlerinin  15-16-17-18 Eylül tarihlerinde ayrı ayrı  günlerde yapılması hepimizin kafasında soru işaretleri doğurmuştur. Ayrıca söz konusu tarihlerin hafta içine denk gelmesi ve bu tarihlerde sandıkların 12:00-16:00 saatlerinde kurulması ve oy kullanma süreleri  ciddi bir tartışma ve ihtilaf konusu olmaktadır.  Oysa ki Adıyaman Eğitim-Bir Sen Şubesi  üye sayısı olarak bizden çok çok daha fazla olmalarına rağmen bizden birkaç hafta sonra delege seçimini bir güne sığdırmaları ve delege seçimlerin için hafta sonu oy kullanmaları yönünde karar aldıkları her kesçe  bilinmektedir.  Bu baskı unsurları, karşımızdaki adayın bir manevrası olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde delege seçimlerine gidilmeden kendilerinin belirledikleri delegelerle  seçime gitme alışkanlıklarının bir tezahürüdür. Bu konuda sayın Yasin beye soruyorum sizi bir önceki delege seçiminde kim delege olarak seçti, elinizde seçildiğinize dair bir tutanak var ise lütfen bizimle paylaşır mısınız.  Bu fedoalvari taktikler sendikamıza zarar vermektedir. Biz üyelerin kendi öz iradeleri ile seçme ve seçilme haklarını kullanmalarını istiyoruz.
Süleyman AKGÜN;  08.09.2014 tarihinde 17:00 da biten delege müracaatları sonrası, grubumuz adına delege seçilmek için müracaat eden üyelerimize delegelikten çekilmeleri konusunda demokratik olmayan yöntemler kullanılarak baskı oluşturulmaktadır. Bu konuda KAHTA  ilçesi delegelerimize baskılar gelmektedir. Özellikle söz konusu ilçemizde müdür pozisyonunda bulunan bir arkadaş tarafından gerek delegelik müracaatı esnasında gerekse müracaat bitiminden itibaren baskıların olduğu arkadaşlarımız tarafından bizzat bize bildirildi. Bu konunu takipçisi olacağız ve bu konuda olacak baskılara boyun eğmeyeceğiz.
Süleyman AKGÜN;  demokratik sendikacılık konusunda ısrarlıyız. Biz seçmenimizin iradesine ve tercihine saygılıyız. Ama bu tür baskılar siz de kabul edersiniz ki hakkaniyet ölçülerine uymamaktadır. Biz çalışanımızın hakkını savunmak ve talep ettiği hakları kazanmak adına çıkan bir grubuz. Biz bu baskıcı mantığın doğru bir mantık olmadığını, sendikacılığın seçim esnasında böyle yapılması halinde daha sonra yani kazandıktan sonra yapılacakları hayal bile edemiyorum.  Bir engelli arkadaşımızı, (Halk Sağlığı Müdürlüğü) odasına çağırıp bizim arkadaşlarımız ile öğle arası çay içtiği için baskı altına  alan bir anlayış  bizim anlayışımız değildir. Saygılar sunuyorum . 09.09.2014
                                                                                                                 
                                                                                                    Süleyman AKGÜN
                                                                                    Adıyaman Sağlık-Sen Başkan Adayı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.