banner127
27 Ocak 2020 Pazartesi 16:56
26 Okunma
Harran Ovasında Değişimin Yüzü

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün (DSİ) Şanlıurfa iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturarak bölgedeki toprakların daha verimli kullanılmasını sağlamak ve gelir düzeyini yükseltmek, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etme ve taşkın riskini azaltmayı hedeflediğini kaydetti. 

Şanlıurfa ilinde 2019 yılında yaklaşık 3 milyon dekar arazinin Bölge Müdürlüğünce inşa edilip işletmeye açılarak sulandığını anımsatan Aydın, "İşletme faaliyetleri sulama birlikleri, hizmet alımı yolu ve devreye alma işi kapsamında yüklenici firma tarafından yürütülmektedir."dedi.

-"BİRLİKLERİN ARAÇ-MAKİNE VE İŞ KAPASİTELERİ ARTMIŞTIR"

Şanlıurfa ilinde bulunan 24 adet Sulama Birliği sulama tesislerinden beklenen fayda ve sürdürülebilir işletme yönetiminin sağlanabilmesi maksadıyla birleştirildiğini açıklayan Aydın, şöyle devam etti:

"Birleşme öncesi 24 olan birlik sayısı 11’e düşürülerek; işletme ve bakım uygulamalarında Ova geneli bütünlük sağlanmış, birliklerin araç-makine ve iş kapasiteleri artmıştır.

7139 sayılı kanun ve 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanununda çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler kapsamında Sulama Birlik Başkanları kamu personeli arasından görevlendirilmiştir. Görevlendirme sonrası sulama birliklerinin kurumsal kimlikleri itibar kazanmış, DSİ ve birlikler arası bağ kuvvetlenmiştir.

GAP Projesi kapsamında inşaatları tamamlanarak sulamaya açılan sulama tesislerinin yüzde 60'ında suyun kendi cazibesi ile sulama yapılmakta, yüzde 34'ünde enerji sarfiyatı ile sulama suyu belli kotlara terfi ettirilerek sulama yapılmakta ve diğer  yüzde 6’lık kısımda yeraltı kuyuları ile sulama yapılmaktadır. Harran Ovasında bulunan Haktanır, GAP ve Topçu Gündaş Sulama Birlikleri ile Bozova ilçe sınırlarında yer alan Atatürk Barajı ve Tatar höyük Sulama Birliklerinde 2018 yılında yaklaşık 206 milyon kilowat enerji harcanmış iken başkanların değişimi sonrasında yaklaşık 150 milyon kilowat enerji sarf edilmiştir. Bu değişimin en önemli sebepleri; su tasarrufu, pompa istasyonlarında yapılan bakım onarımlar, kompanzasyon sorunları ve kaçak kullanımların önüne geçilmesidir."

DSİ GAP 15. Bölge Müdürlüğüne ait sulama projelerinin ana su kaynağının Atatürk Baraj Gölü olduğunun altını çizen Genel Müdür Aydın, Atatürk Baraj gölünden sulanan alanlarda yıllık artış olmasına rağmen 2017 yılında 3,9 milyar metreküp, 2018 yılında 3,2 milyar metreküp, 2019 yılında 3 milyar metreküp suyun sulamada kullanıldığını belirtti.

Harran Ovasında sulama kanaletler aracılığıyla yapılmakta olup sulamadan dönen suların tahliye kanallarına aktarıldığını kaydeden Aydın, "Ovada sulamanın pik yaptığı zamanlarda zaman zaman su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu nedenle birliklerce tahliye kanalları üzerine motopomp tesisleri kurularak tahliye kanallarında bulunan su tekrar kullanılmaktadır. 2018 yılında tahliye kanalları üzerine kurulan motopomp sayısı 116 iken 2019 yılı için bu rakam 92’ye düşmüştür." dedi.

-KULLANILMIŞ SULAR YENİDEN KULLANILACAK

Gelecekte Türkiye'de karşılaşması muhtemel su kıtlığı durumu ile mücadelede mevcut su kaynaklarının tasarruflu ve planlı kullanılması ile ilgili stratejilere bağlı uygulamalar geliştirilmesi gerektiğine değinen Aydın,  "Bu stratejilerden olan kullanılmış suların yeniden kullanılması seçeneği suyun tasarruflu kullanılmasında uygulanan en önemli yöntemlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle sürdürülebilir su yönetiminde önemli bir mesafe alınacaktır. Bu kapsamda Harran ovası kapsamında sulamadan dönen suların sulamada kullanılması ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır."şeklinde ifade etti.

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.