10 Mart 2020 Salı 13:15
115 Okunma
Adıyaman’ın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Risk Haritası Çıkarıldı

-"DİLEĞİMİZ ŞİDDETSİZ BİR TOPLUM OLMAK"

Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, yaptığı açıklamada, şiddetin günümüzde tüm toplumların kanayan yarası olduğunu belirtti.

Her yıl dünyada 1,4 milyon insanın şiddet ve savaşlar yüzünden hayatını kaybettiğine işaret eden Çelik, şunları dile getirdi:

"Güçlünün güçsüze uyguladığı şiddet bir iletişimsizlik ve acizlik halidir. Biz şiddeti kişinin kendisine saygı duymasından vazgeçmesi olarak görüyoruz. İl Müdürlüğü olarak ilimizdeki kadına yönelik şiddet fotoğrafını görmek ve çıkan sonuçlara uygun eylem planı hazırlamak istedik. İl Müdürlüğümüz ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğiyle kadına yönelik şiddetle daha etkili bir şekilde mücadele etmek, hedeflenen politikaların ve programların oluşturulmasına ve mevcut politika ve programların geliştirilmesine imkan sağlamak, kadına yönelik şiddet ve şiddet algısı ile ilgili İlimiz düzeyinde veri oluşturmak amacıyla "Adıyaman Kadına Yönelik Şiddet ve Risk Haritası" çalışması yaptık. Dileğimiz şiddetsiz bir toplum olmaktır."

Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yavuz Akçi ise, Adıyaman’da kadına yönelik şiddet ve risk haritasına ilişkin araştırma sürecinde öncelikle kadına şiddet konusunda yapılmış bilimsel çalışmaların incelendiğini kaydetti.

-ANKET  18 YAŞINDAN BÜYÜK 4 BİN 75 KADINLA YAPILDI

İncelenen çalışmalarda şiddet türlerine yönelik ayrıntılardan ve bu çalışmalarda kullanılan sorulardan faydalanarak anket formunun oluşturulduğunu ifade eden Akçi, şunları kaydetti:

"Anket formunda iki grup soru bulunmaktadır. Birinci grupta anketi cevaplayan kişileri tanımaya yönelik olarak sorulan yaş, eğitim, gelir vb. sorular bulunmaktadır. İkinci grupta ise kadına yönelik şiddetle ilgili olarak sorulan ve cevapları derecelendirilmiş (likert tipi) olan sorulardan oluşmuştur. Anket sorularında kadının evlilik şeklinden şiddete maruz kalma ve şiddet uygulama olasılıklarının çoğunu belirlemeye yönelik sorular kullanılmıştır. Anket soruları 18 yaşından büyük kadınlara uygulanmıştır. 

Anket Adıyaman il merkezi ve ilçelerinde uygulanmıştır. Bu çalışma için yaklaşık 400 anket yeterliyken araştırmanın güvenirliğinin arttırılması, hata payının azaltılması için örneklem büyütülerek 4 bin 75 anket uygulanmasına karar verilmiştir. Sonuçların genellenebilir olmasını sağlamak amacıyla Adıyaman merkezdeki mahallelerin güncel nüfuslarına orantılı bir şekilde her mahalleye anket uygulanmıştır. Anketlerin uygulanması yaklaşık 2 ay sürmüştür. Anket verilerinin analiz edilmesi için istatistik programına girilerek analizler yapılmıştır. "

-"BU ÇALIŞMA ŞİDDETSİZ BİR YAŞAM BİÇİMİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLUR"

Çalışmanın  editörlüğünü yapan Enes Osman Aba da, şiddetin büyük bir sağlık sorunu olduğuna değindi.

Aba, "Her türlü şiddetin insanda bağ kurma, güven kontrol ve anlam duygusunu biçimlendiren olağan insan davranışlarını alt üst eder. Bu rapor ilimiz özelinde sosyal şiddet fay hattının belirlenmesi ile şiddetin neden ve sonuçlarına ilişkin bir yol haritası kendiliğinden ortaya çıkacaktır. İnşallah yapılan bu çalışma, şiddetsiz bir yaşam biçimi için başlangıç olur."dedi.

Kaynak : PHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat öziş 2020-03-10 15:33:56

önemli bir haber olmuş.